Merve Çubuktepe

bu hafta özellikle zihinsel anlamda süreçlerimizi ilgilendiren açılar dikkat çekiyor. 14 aralık pazartesi günü etkisi güçlenecek olan merkür ve neptün arasındaki olumlu açı yaratıcılığımızı ortaya koymaya uygun zemin hazırlarken, 19 aralık cumartesi günü merkür ile plüton’un birleşimi de saplantıya düşmeden doğru odaklanma ve planlama ile başarı kazanacağımızı işaret ediyor. ancak hafta boyunca etkili olacak jüpiter ve güneş arasındaki gergin açı abartılı hareketler, aşırı cesaret ya da aşırı özgüvenle imkansız sözler vermeye doğru bir eğilim yaratıyor. özellikle değişken burçlar başak, balık, yay ve ikizler bu anlamda dikkat etmeli.

11 aralıkta gerçekleşen yay burcunda yeni ay sonrasında yeni başlangıçlar için hazırlanıyoruz, artık yavaş yavaş süreçleri geliştirme ve parçaları yerine koyma zamanı. 25 aralıkta yengeç burcunda gerçekleşecek dolunay bu anlamda çalışmalarımızın meyvesini toplamak için ideal bir zaman olacak, etkilerine önümüzdeki hafta ayrıca değineceğim.

haftanın önemli astrolojik olayları:

14 aralık 2015 - güneş jüpiter kare açısı / ay kova burcunda
haftanın en önemli göksel olaylarından biri pazartesi günü gerçekleşiyor. güneş ve jüpiter’in arasındaki gerilimli açı yazının başında belirttiğim aşırıya kaçma eğilimi konusunda zorlayıcı etkide. özellikle bu açı doğum haritanızda hangi eve düşünüyorsa bu konularda sınırları zorlamamak faydalı olacaktır. unutmayın ki venüs ve neptün arasındaki huzurlu üçgen açı hala aktif, hatta merkür de onlara eşlik ediyor yani en önde olmak, aşırı ısrarcı olmak yerine her şeyi uyum ve ahenkle çözüp empati kurarak da olumlu sonuçlar elde etmek gayet de mümkün. ay kova burcunda olduğu için özellikle kitlesel konular, grup çalışmaları gibi alanlarda bu etki daha da olumlu olacaktır.

15 aralık 2015 - merkür neptün altmışlık açısı
salı günü merkür ve neptün arasındaki etkileşim, bir de venüs ile birleşince duygusal davranabiliriz, hassasiyetimiz artabilir. özellikle olumsuz konularda meseleleri kişisel almayıp kova burcu mantığıyla yaklaşmakta fayda var. olayları kendimizden bağımsız bir bütün olarak görüp çözüm odaklı davranmalıyız. ay’ın venüsle gergin etkileşimi bu anlamda biraz zorluk çıkartsa da mars ile olumlu açısı irade ve kararlılıkla bu tür sorunları rahatça aşabileceğimizi gösteriyor. özellikle toprak ve su grubu burçları bu etkilerden gayet güzel faydalanabilirler.

16 aralık 2015 - ay balık burcunda
açıkça söylemeliyim gökyüzü geçtiğimiz haftalara göre çok daha sakin. satürn-neptün karesinin yıl boyunca aktif olacağını söylemiştim, ancak geçtiğimiz haftaların bitmek bilmeyen gergin açılarına kıyasla bu hafta da çok daha olumlu etkiler içeriyor. çarşamba günü ay balık burcunda ve neptün ile birleşim gerçekleştirecek bu etki özellikle akşam saatlerinde güçleniyor. gün boyunca ay boşlukta seyredeceğinden ötürü önemli işler ve konuları bu saatlerden sonra ele almak daha verimli olacaktır.

17 aralık 2015 - venüs plüton altmışlık açısı
perşembe günü derin ve kalıcı ilişkilere başlangıç adına ideal bir açı olan venüs-plüton etkileşimi ile uyanıyoruz. özellikle öğleden sonra bu etki başlayacak ve bir kaç gün etkisi sürdürecek. özellikle ilk buluşmalar, kırgınlıkla kopmuş ilişkileri başlatmak için çok ideal bir etki. akrep-oğlak burçları arasında olan bu etkileşime ay da balık burcunda gün boyunca eşlik ediyor. gurur yapmak ya da alacak verecek hesabı yerine hayatımızı daha güzel kılacak ilişkilere başlayabilir ya da eski dostluklara tekrar bir şans verebiliriz. paylaşma ve uyumdan gelen keyifi özellikle de toprak ve su burçları çok olumlu kullanabilirler. eski dosttan düşman olmaz. :)

18 aralık 2015 - ay koç burcunda
dikkat gergin gün uyarısı. cuma günü ay balık burcunda bir çok gezegene gergin açılar yapıyor. özellikle değişken burçlar dikkat! bugün sınırlarınızın zorlandığını hissedebilirsiniz. zaten gökyüzünde aktif olan jüpiter-güneş karesi özellikle egosal konularla ilgili çatışma ve zorluklara işaret ediyor. değişken burçlardan başak ve balıklar da bugün ani patlamalara karşı dikkatli olmalı. meselenin gerçekten bir sorun mu yoksa egonuza gelen bir saldırı mı olduğunu bir kaç kez düşünmekte ciddi fayda var çünkü jüpiter abartmayı da beraberinde getiriyor. ancak gece yarısından sonra ay koç burcuna geçiş yaparak gergin açılarını sonlandıracak.
19 aralık 2015-merkür plüton kavuşum açısı`
haftanın en önemli açılarından biri cumartesi günü karşımıza çıkıyor. merkür-plüton arasındaki kavuşum açısı ilgili günün akşam saatlerinde kesinleşecek. odaklanmak ve disiplinle çalışmak için çok ideal bir gün. ancak konuları takıntı haline getirmemek ve benim her bildiğim doğrudur diye düşünmemek önemli. ay koç burcunda bu açıya gergin bir etkileşim yapacak, yani tavsiye almak ve çok yönlü olayları incelemekte fayda var. yeniay’dan beri kafanıza olan ama netleştiremediğiniz konuları kağıda dökmek ve yol haritasını çıkarmak açısından elverişli etkiler görünüyor. özellikle akrep ve boğa burçları bu etkileşimden olumlu faydalanabilir.

20 aralık 2015 - merkür neptün kare açısı
pazar günü ay koç burcunda yolculuğunu sürdürüyor, bir yandan mars ile karşıt açıda, bir yandan merkür neptün karesini tetikleyecek. soğukkanlılığı koruyarak mantığın sesini dinlemeye dikkat. özellikle öncü grup burçları koç, yengeç, terazi ve oğlak burçları bu anlamda dikkatli olmalı. olayları kişisel algılamak yerine fikirlere ve yazılı net sonuçlara tutunmak önemli. eğer çatıştığınız kimseler varsa onları kişisel zaaflarıyla alt etmek yerine elinizdeki bilgiler ve netlik ile uyandırmayı seçebilirsiniz. neptün fikirlerde hayallere kapılma ve gerçeği bulandırma yaratabilir bu nedenle hafta içindeki netliğinizi sürekli hatırda tutmakta fayda var.

yazının başında belirttiğim gibi bu hafta düşünsel süreçler çok ön planda. yani yeniay sonrasında gerçekleşecek başlangıçlar, yeni olaylar karşısında netliğinizi korumanız ve eğer gerçekten eminseniz doğru bildiğinizden şaşmamanız faydalı. tabii ki dediğim dedik körlemesine gitmeden! eğilip bükülmek yerine net gerçeklerden bahsederek adım adım hedeflerinize ulaşmak elinizde.

haftanızın güzel geçmesi dileğiyle…