Merve Çubuktepe

Yeni yıla birçok olumlu açı ve güzel bir dolunay eşliğinde adım atıyoruz. Merkür retrosuyla yeni yıla girerken bu hafta 7 Ocak 2023’te Yengeç burcunda son derece hisli, nostaljik ve güçlü bir dolunay yaşayacağız. Dolunay anında Sirius, Canopus ve Vega gibi iyicil yıldızlar sahnede olacağı için yeni yılı oldukça güzel etkiler altında açıyoruz. Özellikle geçmişten gelen sorunları çözmek, bereketi arttırmak ve bir şeyleri sahiplenmek adına güçlü destekler altında olacağız. Aynı gün Güneş-Merkür kavuşumu da kesinleşecek. 3 Ocak 2023’te küçük iyicil Venüs’ün Kova burcuna geçtikten sonra 4 Ocak 2023’te büyük iyicil Jüpiter ile altmışlık olumlu açısı da cabası. Kim demiş retrolar her zaman kötüdür diye… Güzel bir hafta bizleri bekliyor. :)

7 Ocak 2023 saat 02:07’de 16 derece Yengeç burcunda bir dolunay meydana gelecek. Dolunay anında Ay, Sirius ve Canapus isimli iki uğurlu yıldızla, Güneş ise Vega yıldızıyla kavuşumda olacak. Bu birliktelikler dolunayın iyileştirici, güçlendirici aynı zamanda yaratıcı doğasını simgeliyor. Zira dolunay ayında Güneş-Uranüs üçgenin yaratıcı ve canlandıran etkisi de devrede olacak.

Duygular, merhamet, ruhsal derinlik artabilir ve sezgilerimiz yol gösterebilir. Bu dönemlerde biraz daha içimize ve öz benliğimize dönmekte fayda vardır. Barışma, uzlaşma ve denge bulmak adına fırsatlar değerlendirilebilir. Tabii yine de bu dolunayda Merkür ve Mars’ın retro olduğunu da unutmayalım, kaş yaparken göz çıkarmayalım.

Dolunay etkisiyle daha nostaljik hissedebilir, anıları yad edebilir ve özellikle bizi küçüklüğümüze götüren tema, obje, insan, müzik ne varsa onlara doğru çekilebiliriz. Dolunay +-7 gün boyunca etkili.

3 Ocak 2023’te Venüs Kova burcuna geçecek. Bu dönemde rutinleşmiş ilişkilerde sıkıntılar görülebilir, zira tekdüze ve sıkıcı olan her şeye karşı daha çabuk irrite olmamız mümkündür. İlişkilerde kendi beklentilerimiz, kişisel özgürlüğümüz önem kazanacaktır. Bu süreçte kişiyi baskılayan ya da kendimizi tam olarak ifade etmemizi engelleyen kişiler varsa onlara karşı durmamız hatta zaman zaman duygusal patlamalar yaşamamız mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken kaçış ve isyan temasının boyutudur. Her geleneksel yapıyı sıkıcı diye yok saymak sonradan insanı eksik hissettirebilir.

Diğer yandan Venüs Kova dönemi imaj konusunda radikal değişimleri de getirebilir. Çok farklı ve modern tarzları deneme zamanıdır. Ancak tabii sonradan pişman olmamak için ne kadar “farklı” olmak istediğinize iyi karar vermek gerekir. Venüs Kova dönemleri bireysel özgürlüğe ulaşmak, kişisel alanı ve özdeğeri güçlendirmek adına ideal zamanlardır. Farklılıklarla güzel olmanın, sürüye uymamanın sembolüdür. Bu yüzden bizi biz yapan şeyleri baskılamamız bu süreçte önemlidir. Venüs 27 Ocak 2023’e kadar bu burçta kalacak.

4 Ocak 2023’te Venüs-Jüpiter altmışlığı kesinleşecek. Haftanın en güzel açı kalıbı, iki iyicilin güzel beraberliğini simgeliyor. Açı kalıbı iyimserlik, neşe, maddi avantajlar, sevgi ve güzelliği ölçülü bir şekilde büyütme ile bağlantılıdır. Ufak fırsatlardan bile mutluluk yakalayabilir ve değerlendirmek isteyebiliriz. Güzelleşmek, bakım ve imaj değişikliği adına olumlu etkidir. İlişkilerde bozulan dengeleri onarmak az çabayla dahi mümkün olabilir. Açı kalıbı +-5 gün etkili.

5 Ocak 2023’te Güneş-Uranüs altmışlığı kesinleşecek. Dolunay anında da etkili olacak olan bu iyicil açı kalıbı içimizdeki yaratıcılığı dışarı vururken aynı zamanda hayatımıza keyifli sürprizleri de getirebilir. Bir konuda görünür olmak takdir ve ilgi toplamak adına da destekleyicidir. Bedensel hareketlilik, farklı şeyleri denemek ve ezber bozmak adına iyicil etkiler içerir. Bazen ters elle kulağı tutmak bize çok şey getirebilir. Açı kalıbı +-5 gün etkili.

7 Ocak 2023’te Güneş-Merkür kavuşumu kesinleşecek. Merkür’ün retro konumda olduğu bir kavuşum çok konuşmak yerine bol dinleme, düşünme ve içe dönüşle gelen aydınlanmayı simgeliyor. Özellikle uzun süredir çözemediğimiz veya çözmeye cesaret edemediğimiz konuları mantık ve sağduyu ile objektif bir şekilde değerlendirebilir, önemli kararlar alabiliriz. Yarım kalan işlere odaklanma ve toparlamak için de ideal bir tesirdir. Açı kalıbı +-3 gün etkili.

Haftanın Önemli Etkileri: Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Pazartesi – 02.01.2023: Herkese iyi haftalar ve mutlu yıllar! 00:52’de Ay-Uranüs kavuşumu ile beklenmeyeni bekleyin diyen gökyüzü bu haftayı da başlatıyor. Saat 09:44’te Merkür-Neptün altmışlığı kesinleşecek. Bu açı kalıbı yaratıcılık ve ilham getiren bir etkidir. Zihnin sınırları genişlerken kişinin üretme ve hayal etme kapasitesi artar. Yazmak, ruhsal çalışmalar gibi konular için güzel tesirler yaratır, hislere hitap ederek insanları etkilemek ve orta yolu bulmak mümkündür. Açı kalıbı +- 3 gün etkili. Ay Boğa burcunda yolculuğuna devam ediyor, saat 15:14’te Satürn ile kare yapsa da saat 15:30’da Merkür ile üçgen, saat 15:52’de Neptün ile olumlu açı yapacak. Saat 15:30-17:52 arası günün en verimli saatleri. Saat 19:01’de Güneş-Chiron karesi kesinleştiği için riskli hareketler, sağlığımızı zorlayacak davranışlardan kaçınmalıyız. Günün Sabian sembolü “Bir bilim dersinde sergilenen doğal güzellikler.” Bu sembol görünenin ötesindeki güzellikleri keşfetmekle ilgilidir. Ezberden hareket etmek veya sürekli konuşmaya bir şeyler anlatmaya çalışmak yerine dinlemek ve gözlem yapmak bize asıl zenginliği getirecektir. Ay Fazı: İlk Dördün.

Salı – 03.01.2023: Saat 00:16’da Ay-Güneş 135’liği kesinleşirken Büyüyen Ay fazına geçiyoruz. Ay Boğa burcundaki yolculuğunun son deminde saat 01:16’da Plüton ile üçgen açı yaparak boşluğa girecek ve saat 01:17-05:43 arasında boşlukta kalacak. Bugün önemli bir gün zira Venüs saat 05:09’da Kova burcuna geçiş yapıyor. İlişkilerde kendi beklentilerimiz, kişisel özgürlüğümüz önem kazanacaktır. Bu süreçte kişiyi baskılayan ya da kendimizi tam olarak ifade etmemizi engelleyen kişiler varsa onlara karşı durmamız hatta zaman zaman duygusal patlamalar yaşamamız mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken kaçış ve isyan temasının boyutudur. Her geleneksel yapıyı sıkıcı diye yok saymak sonradan insanı eksik hissettirebilir. Diğer yandan Venüs Kova dönemi imaj konusunda radikal değişimleri de getirebilir. Çok farklı ve modern tarzları deneme zamanıdır. Ancak tabii sonradan pişman olmamak için ne kadar “farklı” olmak istediğinize iyi karar vermek gerekir. Venüs Kova dönemleri farklılıklarla güzel olmanın, sürüye uymamanın sembolüdür. Bu yüzden bizi biz yapan şeyleri baskılamamız bu süreçte önemlidir. Venüs 27 Ocak 2023’e kadar bu burçta kalacak. Ay saat 05:44’te boşluktan çıkarak İkizler burcuna geçiyor ve saat 05:47’de Venüs, saat 08:36’da Jüpiter ile olumlu açıda. Yani sabahın erken saatleri özellikle saat 09:36’ya kadar çok verimli durumda. Akşam saatlerine kadar sakin akış devam ediyor, saat 22:47’de Ay-Mars kavuşumu kesinleşirken tansiyon aniden yükselebilir, duyguları kontrol etmek önemli. Günün Sabian sembolü “Karla kaplı zincirler altında ateşe tapan bir kişi meditasyon yapıyor.” Bu çarpıcı sembol zıtlıkları simgeler. Evrende her şey zıttıyla anlam kazanır. Tıpkı karanlık olmasa aydınlığın önemini kavrayamayacağımız gibi. Tıpkı kötü olmasa iyinin değerini bilemeyeceğimiz gibi. Sembol mutlak irade savaşını kazanmanın önemine vurgu yapar, çelişkiler ve karanlık yönlerimizle yüzleşmekten kaçınmamak gerekir. Ay Fazı: Büyüyen Ay.

Çarşamba 04.01.2023: Haftanın en keyifli ve en güzel etkilerine sahip gününe geldik. Saat 12:07’de Venüs-Jüpiter altmışlığı kesinleşiyor. Haftanın en güzel açı kalıbı, iki iyicilin güzel beraberliğini simgeliyor. Bu açı iyimserlik, neşe, maddi avantajlar, sevgi ve güzelliği ölçülü bir şekilde büyütme ile bağlantılıdır. Ufak fırsatlardan bile mutluluk yakalayabilir ve değerlendirmek isteyebiliriz. Güzelleşmek, bakım ve imaj değişikliği adına olumlu etkidir. İlişkilerde bozulan dengeleri onarmak az çabayla dahi mümkün olabilir. Açı kalıbı +-5 gün etkili. Ay İkizler burcunda gün boyunca olaysız ve akıcı bir şekilde yolculuğuna devam edecek. Bir şeyleri öğrenmek, araştırmak ve eksiklerimizi kapamak adına ideal bir gün. Günün Sabian sembolü “Mükemmel bir şekilde korunmuş bir Maya kabartması.” Bu sembol bize gerçek başarıların ve değerli insanların ne yapılırsa yapılsın insanların zihninden silinmeyeceğini hatırlatır. Ancak unutmayalım ki geçmişe alakalı problemleri ileri bakmaya başladığımızda gerçekten çözebiliriz. Ve bedenler ölümlü olsa da fikirler ölümsüzdür… Ay Fazı: Büyüyen Ay. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Perşembe – 05.01.2023: Ay İkizler burcunda yolculuğunun son evresinde saat 03:07’de Neptün ile kare sert açı yaparak boşluğa giriyor. Ay saat 03:08-17:14 arasında uzun bir süre boşlukta kalacak. Bu süreç boyunca bir şeylere odaklanmamız zor olabilir, konsantrasyon kayıpları yaşayabiliriz. Aynı anda bir sürü şeyle ilgilenip yarım yamalak yapmak yerine tek bir konuya tam odaklanmamız daha faydalı olacaktır. Ay saat 17:15’te boşluktan çıkarak Yengeç burcuna geçiyor ve odak kazanmaya başlıyoruz. Olumlu dolunaya da sadece iki gün kaldı. Üstelik saat 19:42’de haftanın en iyicil açılarından Güneş-Uranüs üçgeni kesinleşiyor. Dolunay anında da etkili olacak olan bu iyicil açı kalıbı içimizdeki yaratıcılığı dışarı vururken aynı zamanda hayatımıza keyifli sürprizleri de getirebilir. Bir konuda görünür olmak takdir ve ilgi toplamak adına da destekleyicidir. Bedensel hareketlilik, farklı şeyleri denemek ve ezber bozmak adına iyicil etkiler içerir. Bazen ters elle kulağı tutmak bize çok şey getirebilir. Açı kalıbı +-5 gün etkili. Saat 20:50’de Ay-Jüpiter karesi kesinleşirken akşam saatlerinde abartılı yiyip içme, harcama ve dürtüsel patlamalara karşı tetikte olmalıyız. Günün Sabian sembolü “Bir hastanede çocuklar koğuşu oyuncaklarla dolu.” Bu sembol bazen ilk denemelerde problem yaşanabileceğini bize hatırlatır. Unutmayalım ki yeryüzündeki hiçbir buluş ilk deneyde başarıya ulaşmamış, tekrar eden bir hata ve öğrenme zinciri ile son haline gelmiştir. Bu yüzden ilk sorun yaşadığımız anda odaklandığımız konuda pes etmememiz ve sorumluluk almamız önemlidir. Ay Fazı: Büyüyen Ay.

Cuma – 06.01.2023: Ay Yengeç burcunda yolculuğuna devam ediyor. Gün boyunca hem Merkür retrosu hem de Ay Yengeç etkisiyle oldukça nostaljik duygulara kapılabiliriz ve herkesin içinden 90’lar Türkçe karışık pop kaset çıkabilir. :) Tabii normalden daha hassas hatta bir miktar da mızmız olmamız mümkün. Özellikle saat 17:24’e dikkat, Ay-Chiron karesi devrede. Saat 16:24-18:24 arası daha hassas olabiliriz ve lafların ölçüsü kaçabilir. Bu saatlerde iletişim konusunda oldukça dikkatli olmak ve sınırları aşmamak önemli. Akşam saatlerinde tekrar canlanmaya başlıyoruz ve saat 23:29’da Ay-Uranüs altmışlığı kesinleşiyor. Enerjimiz yükselebilir ve yeni şeyler denemeye heveslenebiliriz. Fikir alışverişleri için de ideal bir açı kalıbıdır. Günün Sabian sembolü “Spor kıyafetlerini giymiş bir okul dolusu genç.” Bu sembol rekabetin canlandıran keyifli doğasına vurgu yapar. Hayatta hiçbir konuda rekabet olmazsa gelişim de olmaz, herkes konfor alanında kalır. Bunu en iyi spor dallarındaki rekabet süreçlerinde görürüz, dişli rakipler yeni rekorlar ve denenmemişi deneme arzusunu ortaya çıkarır. Tek dikkat edilmesi gereken konu taşkın ruh hali ve dürtülerin kontrolsüzlüğüdür, burada sağduyunun devreye girmesi önemli. Nitekim yarın dolunay bu yüzden duygularımız zaman zaman uçlara savrulabilir. Ay Fazı: Büyüyen Ay.

Cumartesi – 07.01.2023: Herkese iyi hafta sonları! Yeni yılın ilk dolunayını yaşayacağız. Hem de çok güzel etkilere sahip bir dolunay ile yeni dönemi açıyoruz. Saat 02:07’de dolunay 16 derece Yengeç burcunda gerçekleşecek. Dolunay anında Ay, Sirius ve Canopus isimli iki uğurlu yıldızla, Güneş ise Vega yıldızıyla kavuşumda olacak. Bu birliktelikler dolunayın iyileştirici, güçlendirici aynı zamanda yaratıcı doğasını simgeliyor. Zira dolunay ayında Güneş-Uranüs üçgenin yaratıcı ve canlandıran etkisi de devrede olacak. Duygular, merhamet, ruhsal derinlik artabilir ve sezgilerimiz yol gösterebilir. Bu dönemlerde biraz daha içimize ve özbenliğimize dönmekte fayda vardır. Barışma, uzlaşma ve denge bulmak adına fırsatlar değerlendirilebilir. Tabii yine de bu dolunayda Merkür ve Mars’ın retro olduğunu da unutmayalım, kaş yaparken göz çıkarmayalım. Dolunay etkisiyle daha nostaljik hissedebilir, anıları yad edebilir ve özellikle bizi küçüklüğümüze götüren tema, obje, insan, müzik ne varsa onlara doğru çekilebiliriz. Dolunay +-7 gün boyunca etkili. Ve dolunaydan hemen sonra saat 15:56’da Güneş-Merkür kavuşumu da kesinleşecek. Merkür’ün retro konumda olduğu bir kavuşum çok konuşmak yerine bol dinleme, düşünme ve içe dönüşle gelen aydınlanmayı simgeliyor. Özellikle uzun süredir çözemediğimiz veya çözmeye cesaret edemediğimiz konuları mantık ve sağduyu ile objektif bir şekilde değerlendirebilir, önemli kararlar alabiliriz. Yarım kalan işlere odaklanma ve toparlamak için de ideal bir tesirdir. Açı kalıbı +-3 gün etkili. Günün ve dolunayın Sabian sembolü “Gizlice güneşlenen baskılanmış bir kadın.” Bu sembol baskılanan dürtü ve isteklerin daha güçlü bir şekilde geri tepebileceğini gösterir. Kişisel ve sosyal esaretten kaçma isteği varsa dayanılamaz hale gelebilir. Bir şeyleri bazen insanlara değil kendimize itiraf etmek daha zordur, ancak bunu başarınca da asıl çözümlemeler karşımıza çıkar. Ay Fazı: Dolunay.

Pazar – 08.01.2023: Haftanın son gününe geldiğimizde saat 01:23’te Ay-Plüton karşıtı kesinleştikten sonra Ay saat 01:24-05:40 arasında boşlukta. Uyku süresinde Plüton sert açı ve boşluk etkisi sebebiyle karışık rüyalar, uykudan uyanma gibi durumlar görülebilir. Neyse ki Ay saat 05:41’de boşluktan çıkıp Aslan burcuna geçiş yapıyor. Ay’ın ilk açısı saat 09:59’da Jüpiter ile olumlu üçgen açı olması da güzel bir durum. Özellikle 07:59-11:59 arası günün en verimli, keyifli ve önemli işleri denk getirmeye uygun zamanları diyebiliriz. Akşam saatlerinde duygusal konulara ve aşırı hassasiyete dikkat, saat 19:51’de Ay-Venüs karşıtı etkin, gereksiz kapris ve tripler ters tepebilir. Saat 22:18’de Ay-Mars altmışlığı tekrar dengeyi sağlıyor, özellikle gece saatleri üşendiğimiz işleri bir gayret odaklanıp tamamlamak adına çok uygun. Günün Sabian sembolü “Birlik bayrağı bir savaş gemisinde dalgalanıyor.” Bu sembol hayata meydan okuma vaktinin geldiğini gösterir. Korkularımızla kaçmak yerine yüzleşmenin tam zamanıdır, zira korktuğumuz şeylerle yüzleştiğimizde onların büyüttüğümüz kadar da “korkunç” olmadığını da görebiliriz. Rekabetten beslenme ve özgüven artışı söz konusudur. Ay Fazı: Dolunay. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Sağlıklı, mutlu ve umut dolu bir hafta dileğiyle,
Merve Çubuktepe