Merve Çubuktepe

Yılın en önemli gökyüzü olaylarından biri geldi çattı… 26 Şubat 2017’de saat 17:58’de 8 derece Balık Burcunda halkalı Güneş tutulması gerçekleşecek. Bu tutulma hem çok güçlü açı kalıplarının aktif hem de önemli yıldızların ön planda olması sebebiyle kadersel ve önemli bir etkiye sahip; ayrıca Balık/Başak aksındaki son tutulma. Bir sonraki döngü 18 Eylül 2024’te başlayacak. Yani kısaca bir dönemi kapatıyoruz diyebiliriz… Zira Balık burcu zodyak kuşağındaki son burçtur; Güneş tutulmaları başlangıç ve bitişlerle alakalıdır, yani tutulma bizi hangi alanda etkiliyorsa o konuda artık hesapları kapatmak ve helalleşme vakti gelmiş demektir.

Güneş tutulmaları güçlü ve global etkilere sahiptir. Özellikle tutulmanın izlendiği bölgeler ve tutulmanın burcunun temsil ettiği ülkeler daha çok etkilenir. Bireysel anlamda eğer kişisel gezegenler ya da yükselenle irtibatı varsa kişinin hayatında da önemli değişimler yaratırlar.

Ve evet… Tutulma esnasında Türkiye de etkilenen ülkeler içerisinde. Zaten ülkemizin haritasında tutulmanın çok önemli bir etki göstereceği aşikar; zira tutulma ülkemizin haritasında yönetimi temsil eden tepe noktasına çok yakın bir derecede gerçekleşiyor. Tutulma; Türkiye’nin natal haritasındaki Uranüs ile yakın irtibatta gerçekleştiği için büyük değişimlere sebebiyet verecektir.

Güneş tutulmaları etkilerini genelde hemen göstermezler, etkileri altı aya kadar yayılabilir ve özellikle tutulma derecesini önemli bir gezegen tetiklediğinde enerjilerini açığa çıkarırlar.

Bu tutulma esnasında ülke yönetimindeki değişimle ilgili gündem daha da yoğunlaşacak ve ayrıca tutulma sırasında zorlayıcı etkilere sahip Güney Ay Düğümünün sahnede olması, etkin olan gergin T-Kare açı kalıbı, ayrıca önemli kraliyet yıldızlarının da etkisiyle sarsıcı ve güçlü bir etki yaratacaktır.

Tutulmanın ülkemizin Güneşi ile uyumlu açıda olması ise sancılı bir süreç yaşasak da eninde sonunda iyi bir yola çıkacağımızı işaret etmektedir. Daha önce belirttiğim gibi Uranüs-Mars kavuşumu sebebiyle toplumsal kutuplaşmanın artması, özellikle fanatik ideolojik görüşlerle alakalı terör ve şiddet olayları, üst düzey isimlere suikast ve doğal afetler gibi büyük riskler olsa da diğer yandan yeniden yapılanmak; bütünleşmek ve yeniden doğmak adına da önemli bir yol ayrımındayız. Tıpkı nasıl fay hatları kırılıp gerilim açığa çıkıyor ve taşlar yerine oturuyorsa aynı şekilde ülkemiz de zorlanarak, gerilerek en sonunda yeniden doğuşuna doğru ilerleyecektir.

Unutmayalım ki ülkemiz de 29 Ekim 1923’te yine Başak/Balık aksında tutulmaların olduğu ve kimsenin kazanacağımıza, birlik olacağımıza inanmadığı bir dönemde kurulmuştu. Bunlar tesadüf değildir… Tutulma esnasında Merkür ve Neptün’ün de Balık burcunda olması bilgi kirliliğine, yalan haberlere ve kışkırtmalara açık bir ortam yaratıyor. Bu açıdan dikkatli olmamız son derece önemli. Diğer yandan Güney Ay Düğümü ile Fomalhaut yıldızının da tutulma anında kavuşum halinde olması ilahi adaleti simgelemektedir. Sadece kendisini düşünen, haksız çıkar sağlayan kişilerin maskelerinin düşmesi ve bunun sonuçlarıyla yüzleşmesi ile alakalıdır.

Kişisel etkilere dönersek eğer bu tutulma belirttiğim gibi bağlı daha doğrusu “bağımlı” olduğumuz konularla ilgili bir yüzleşme, en sonunda bize zarar veren bu bağ ne ise ondan koparak özgürleşmek açısından önemli bir etki taşıyor. Ancak tutulma esnasında karar alıp verme mekanizmalarını bloke eden faktörler devrede olduğu için ve hemen tutulma sonrasında Venüs akabinde de Merkür gerilemesi olacağından 9 Mayıs 2017’den önce haritada özel bir destek olmadığı sürece harekete geçmek kolay olmayacaktır. Bu süreçte içsel anlamda bir dönüşüm, maneviyatta yükselme ve en sonunda kişinin kendisiyle “barışma” teması da etkili görünmekte. Yani zincirler başkası tarafından ellerimize dolanmış değil, sadece bunları kendi irademizle çıkararak üzerimizdeki yük ne ise onu geride bırakıp yolumuza devam etme vakti gelmiş durumda… Ayrıca 26 Şubat 1998’de yine aynı gün ve aynı burçta (Balık) mevcut tutulmanın bir derece öncesinde bir Güneş tutulması olduğundan o dönemde yaşadığınız olaylar da size ışık tutabilir.

Gelelim tutulmanın burçlar üzerindeki etkilerine: Özellikle yükselen burcunuzu okumanızı öneririm.
Sevgilerimle, Merve Dirağ

KOÇ: Konumuz bilinçaltı, rüyalar, gizli düşmanlar ve görülmeyeni temsil eden on ikinci ev… Yani bu tutulma ruhsal bir uyanış, bilinçaltı ve geçmişle bir yüzleşme; ve artık olanları geride bırakmak anlamında güçlü bir etki yaratıyor. Zaten Jüpiter-Uranüs-Plüton T-Karesi de aktif olduğu için hayatınızda taşların yerinden oynayacağı, gerçekten istediklerinizi anlamak ve hayata geçirmek açısından önemli bir etki söz konusu. Ayrıca bu süreçte rüyalar çok önemli bilgiler verebilir, psikolojik açıdan çözümlemeler yaşayabilir ve gizli düşmanlarınız varsa onların gerçek yüzlerini görebilirsiniz. Sadece bu ara Koç burçlarına sıkça söylediğim gibi özellikle kriz anlarında agresyondan kaçının, kontrollü ve sakin kalmaya mümkün mertebe lütfen dikkat edin. Zira etkin Mars-Uranüs kavuşumu sizi ateş topuna çevirebilir. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

BOĞA: Arkadaşlar, sosyal çevre ve ait olduğunuz bir grup/organizasyonda taşlar yerinden oynayabilir. Özellikle de size ayak bağı olan ya da sizi zor duruma düşüren kişilerle ilgili erken bir bahar temizliği gündeme gelebilir. Ayrıca yeni çevrelerin size kapıları açılabilir, bu da size ilerleyen zamanda destek sağlayabilir. Tutulmanın burcunuzla irtibatı olumlu; yani bu değişim süreci sonunda çok daha verimli ve üretken bir şekilde özellikle de kariyerle ilgili güzel projelere imza atabilirsiniz. Diğer yandan şu anda aktif olan Uranüs/Mars kavuşumu özellikle sağlığa dikkat edilmesine işaret ediyor. Aşırı stresten kaçınmak ve vücudu çok zorlamamak bu dönemde özellikle faydalı olacaktır. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

İKİZLER: Eğer hayatta amacım nedir, nasıl bir iş yapmalıyım; bu kariyerim nereye doğru gidiyor diye soruyorsanız artık cevapları alma vakti geldi diyebiliriz. Ancak burada kararsızlıktan kurtulup net bir şekilde yolunuzu çizmeniz çok önemli. Özellikle arkadaşlarınızdan da destek alarak hayatınızda kariyer başta olmak üzere planlarınızı harekete geçirmek, kendinize yeni bir yol haritası çizmek adına hazırsınız. İlk başta bocalayabilirsiniz ancak odaklandığınızda olaylar çorap söküğü gibi gelişecektir. Ayrıca aşk konusunda beklenmeyen gelişmeler olabilir. Arkadaşlıklar aşka dönüşebilir, ancak bu durumu iyi hesaplamanız gerekiyor; zira tutulma sonrasında Venüs retrosu başlayacağı için işler beklendiği gibi gitmeyebilir. Bu konuları biraz ağırdan almak faydalı olabilir. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

YENGEÇ: Tutulma su grubu burcu Balıkta olduğu için genel olarak olumlu bir etkiye sahip. Özellikle de uzun zamandır aklınızda olan bir eğitimi almak, hukuki bir mesele varsa harekete geçmek ve özellikle de yurtdışıyla ilgili planlar varsa artık harekete geçebilirsiniz. Ancak diğer öncü burçlar gibi aktif gergin T-Kare açısı acelecilik, planlamadan harekete geçme, fevri davranma gibi etkileri tetikleyebilir. Özellikle de bu duyguları sevdiklerinize yansıtabilirsiniz; dikkat! Sonradan pişman olacağınız tepkilerden kaçının. Biraz dış dünyadan arınarak ve en önemlisi kendinize güvenerek kendi ideallerinize doğru yürüyebilirsiniz. Ailenizle ilgili bağların güçleneceği ve onların da desteğini hissedebileceğiniz bir dönem sizi bekliyor, merak etmeyin; yalnız değilsiniz. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

ASLAN: Özellikle maddiyat açısından problemler yaşıyorsanız artık bunu dile getirmenin vakti gelmiş demektir. Yardım istemekten çekinmeyin, zira hiç beklemediğiniz kişilerden bu konuda destek alabilirsiniz. Ayrıca özellikle ticaret ve hukuki konularda önemli kararlar alarak, inisiyatifinizi kullanarak yeni bir süreç başlatabilirsiniz hayatınızda. Öte yandan eğer haritanızda gergin etkileşimler varsa bu durum maddi açıdan biraz dikkat edilmesi gerektiğine işarettir; zaten ekonomik açıdan zorlayıcı açı kalıpları olduğu için riskten kaçınmanız faydalı olacaktır. Tutulma aynı zamanda sizi ruhsal açıdan biraz daha fazla derinleştirebilir, hayatınızda bir çok konuyu sorgulayabilirsiniz. Yani sizin için içsel anlamda önemli bir dönüşüm süreci de başlıyor. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

BAŞAK: Tutulma Balık burcunda olduğundan tabii ki zıt burcu Başaklar da bu tutulmadan özellikle etkileniyor. Özellikle de 3-13 derece Başak burcu en çok etkiyi alacak grup diyebiliriz. Eğer kangren olan bir ilişkiniz varsa bunu bitirebilirsiniz; iyi giden bir ilişkiniz varsa da birden boyut atlayabilir, konu bir anda evliliğe gidebilir. İlişkisi olmayan Başaklar içinse bu tutulma sonrasında hayatlarını değiştirecek önemli bir kişiyle yollarının kesişme ihtimali söz konusu. Ayrıca iş konusunda bir ortağınız varsa onunla ilgili olumlu/olumsuz kesin bir karar alabilirsiniz, ya da yeni bir ortaklık kurabilirsiniz. Son olarak ne kadar Jüpiter para evinizde seyahat ediyor olsa da özellikle 28 Mart 2017’ye kadar maddi açıdan dikkati elden bırakmamalısınız. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

TERAZİ: Önce sağlık diyelim… Tutulma sağlığı temsil eden altıncı evde olacağı için bu dönemde ertelediğiniz ya da vakti gelen bir kontrolünüz varsa mutlaka yaptırmalısınız. Eğer haritada da destekliyorsa bir sağlık probleminiz çözülebilir ya da teşhisi konabilir. Ayrıca altıncı ev iş ortamı ve rutin hayatı da temsil ettiği için iş çevrenizde önemli değişimler olabilir, dengeler değişebilir. Bu süreçte Terazi burcunun diplomatik yeteneklerini ön plana çıkararak kriz durumlarında taraf olmadan gözlemci olmak ve çok da ön plana çıkmamakta fayda var. Çünkü kimin hangi tarafta olduğu ya da kime laf taşıdığı kesinlikle belli değil! Ayrıca ilişkiler açısından gergin etkiler alabilirsiniz, iniş çıkışlar sürmekte; bu konulara çok odaklanıp lütfen günlük hayattaki işlerinizi ve kariyerinizle ilgili görevleri aksatmayın. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

AKREP: Havada aşk kokusu var. Özellikle tam da umutlar biterken bir anda hayatınıza yepyeni bir kişi girebilir, özellikle bu durum platonik bir şekilde başlayabilir. Bir anda tanıştığınız bir kişi önce arkadaşınız sonra sevgiliniz olabilir. Tutulma su grubu Balıkta olduğu için tıpkı Yengeç burcu gibi Akrepler de olumlu etkilenmekte. Diğer yandan sürüncemede kalan, adı konulmamış ve artık bıktığınız bir aşk hikayesi varsa en sonunda kesip atabilir; yüklerden arınmış bir şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz. Ayrıca içinizdeki yaratıcılığı ortaya çıkarmak, bir hobiyle uğraşmak, hatta bu konuyla ilgili eğitim almak adına da ideal bir etki söz konusu. Sanatsal açıdan güçlü Akrepler tutulma etkisi ile harika ve yaratıcı işlere imza atabilirler. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

YAY: Aile başta olmak üzere, eviniz ve hayat düzeninizle ilgili önemli kararların alınacağı bir dönem sizi bekliyor. Kendinize yeni bir hayat düzeni kurmak adına krizlerle tetiklenme ihtimali olsa da değişim ve özgürleşme açısından çok güçlü bir etki söz konusu. Evet Satürn transiti de hayatınızı değiştiriyor; bir yandan bu tutulma da bir başka değişim etkisi getirecek. Yani bu süreç kaçınılmaz olduğu için hayatınızın kontrolünü daha fazla elinize almalısınız. Ayrıca geçmişle ilgili kapanmamış konular tekrar açılarak önemli yüzleşmeler yaşayabilirsiniz. Diğer yandan arkadaşlarınıza da destek olabilir, birlikte büyüyebilir; ortak planlar yapabilirsiniz. Bu dönemde hayatınızda aile ve geçmiş daha odakta olacağı için ilişkilerde gerginlikler görülebilir, duygusal bağınız olan kişileri bu süreçte unutmayın. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

OĞLAK: İletişim, ticaret ve eğitim anlamında önemli bir değişim rüzgarı sizi bekliyor. Tutulma burcunuzla olumlu etkiler içerisinde; yani yeni çevreler kazanmak, yeni bir şeyler öğrenmeye başlamak için ideal bir dönem. Zaten kariyer evinizden de Jüpiter transiti gerçekleştiği için tutulma sonrasında işinizle ilgili bir değişim arayışındaysanız harekete geçebilirsiniz. Kardeşleriniz ve yakın akrabalarınızla ilgili önemli haberler alabilirsiniz, bu sizi de etkileyebilir. Diğer yandan dikkat edilmesi gereken konu ruhsal denge, zira T-Kare sistemi ve aktif olan on ikinci ev Satürn transiti sizi kimi zaman çok gergin ve sorumlulukların altında ezilmiş gibi hissettirebilir. Böyle anlarda aileniz sizin en büyük destek kaynağınız olacaktır. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

KOVA: Konumuz öncelikle maddiyat. Eğer haritanız da destekliyorsa tutulmadan sonra maddi açıdan hayatınızda olumlu gelişmeler yaşanabilir. Yine de tutulma etkisi zorlu olduğundan maddi açıdan güç kazansanız dahi hemen bunu harcamamaya ve riskli yatırım yapmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca maddi konularda mutlaka gerekiyorsa danışmanlık almalısınız, zira tutulmada Neptün-Merkür kavuşumu olduğu için hesaplarda hatalar, dolandırılma riski vb görülebilir; bu açıdan lütfen dikkat. Diğer yandan tutulma hayatınızda kendi değerinizi anlamak, potansiyelinizi keşfetmek açısından güçlü bir dönüm noktasına işaret ediyor. Sadece özellikle konu arkadaşlarınız ise iletişim açısından biraz klasik Kova dobralığından uzak ve diplomatik olmanız faydalı olabilir. Yanlış anlaşmalar görülebilir. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

BALIK: Ve son olarak gelelim tutulmanın esas yıldızlarına. Balık burçları tabii ki bu tutulmadan özellikle etkileniyorlar. Özellikle de 3-13 derecede Balık burcunda gezegeni olan kişilerin hayatında çok önemli dönüşümler görülebilir. Bu değişim ilk başta sarsıcı olabilir, bunu uykuda yaşanan bir anda düşme hissine benzetiyorum. Merhaba, gözlerinizi açın. Yeni bir dönem sizi bekliyor. Hayatınızda fazlalık olan ne varsa atmak ve artık kendi hayatınızın kontrolünü eline alma zamanı. Özellikle sürekli fedakarlıkta bulunduğunuz ama size bir getirisi olmayan kişiler ve konular bu dönemde değerlendirmenize tabi olacaktır. Yüklerinizden kurtularak adeta sil baştan yapmak için her şey hazır. Sadece ilk adımı atmaktan ve kendi isteklerinizi dile getirmekten çekinmeyin yeter. Bu size ruhsal anlamda da bir yenilenme ve zenginleşme getirecektir. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.