Merve Çubuktepe

yeni yıl arifesindeyiz. 2015 gerçekten hem siyasi hem de ekonomik açıdan gergin ve zorlu bir yıl oldu. 2016'da da bizi zorlu ve dönüşüme yönlendirecek açılar bekliyor ama kendi adıma asıl dönüşüm ve yapılanma sürecinin önümüzdeki sene çok daha güçlü ve olumlu bir şekilde gerçekleşeceğine inanıyorum.

bu hafta bir çok gezegen burç değiştiriyor, uranüs ileri hareketine geçiyor. yani çevremizdeki dinamiklerin bir anlamda değişimi söz konusu. bunun dışında yılbaşı gecesi son derece güzel açılar var, şanslı ve uğurlu bir yerleşim; umarım herkese şans getirir.

haftanın önemli astrolojik olayları:

28 aralık 2015 - ay aslan burcunda
haftaya dinamik bir şekilde başlıyoruz. pazartesi günü ay'ın satürn ve uranüsle uyumlu açıları bu etkiyi güçlendiriyor. sabah saatlerinle etkili olacak ay-satürn etkileşimi sağlam adımlar atılan olumlu sonuçları gösterirken öğleden sonra etkileşecek ay-uranüs üçgeni ise canlı, ani gelişmelere gebe ve güzel bir gün vaat ediyor. özellikle ateş grubu burçları aslan, yay ve koçlar için etkili açılar.

29 aralık 2015 - güneş neptün altmışlık açısı
salı günü güneş ile neptün arasındaki olumlu kontakt kesinleşiyor. anlayış, nezaket ve bütünsel yaklaşım ile her şeyi çözebiliriz. ancak ay'ın venüs ile sert kontağını düşünürsek olayları kişisel algılamamak ve garip tepkiler vermemek çok önemli. burada neptün'ün anlayışlı ve çözen enerjisine odaklanmak önemli. sorunlara odaklanıp kişiselleştirmek yerine üzerimizden akıp gitmesine izin vermeliyiz. özellikle sabit burçlar akrep, aslan, kova ve boğalar bu anlamda bugün biraz daha dikkatli olmalı.

30 aralık 2015 - merkür mars kare açısı / venüs yay burcunda
bülbülün çektiği dili belasıdır! tüm öncü grup burçları yengeç, oğlak, terazi ve koç bugün lütfen sözlerinize dikkat edin. (yazar burada kendisine de sesleniyor) çarşamba günü özellikle de olumsuz bir konuda görüş bildirirken iki kere düşünmek, aniden sinirlenmemek çok mühim. çünkü koç/terazi yani ilişkiler aksında gerçekleşecek olan bu gergin açı bizi bu konularda hassas yapıyor. bundan ötürü sonradan pişman olacağınız şeyler söylememeye dikkat! gün içinde venüs de yay burcuna geçiş yapıyor, yani ilişkilerde özgürlük ve kişisel deneyimlere saygı duyma teması çok daha fazla karşımıza çıkacak. ve yenilikler! yeni ilişkiler, yeni ufuklar ve heyecanlı maceralar için ideal bir döneme giriyoruz.

31 aralık 2015 - ay başak burcunda / ay jüpiter kavuşum açısı
ve 2015'in son günü! yeni yılı gerçekten güzel açılarla uğurluyoruz. özellikle ay'ın olumlu açıları bize mutlu ve huzurlu bir yılbaşı gecesi vaat ediyor. 1 ocak gecesine geçerken son derece hayırlı olan ay/jüpiter ve kuzey ay düğümü kavuşumu var. yani dileklerinizi bol bol ve gönülden isteyin. :) ayrıca ay'ın da merkür ile üçgen açısı mevcut; kırgınlıkları atlatmak ve sağlam ilişkiler kurmak için de ideal. yani küs olduğunuz kişiler varsa yeni yıllarını kutlayarak gönüllerini almanın ve yeni başlangıçların tam zamanı! :)

1 ocak 2016 - yeni yılınız kutlu olsun :) / ay terazi burcunda
yeni yılın sabah saatleri itibariyle sakin bir cuma gününe başlıyoruz. ay terazi burcuna geçiş yaparak, merkür ve venüs ile olumlu etkileşim içinde. yani huzurlu bir ortam ve güzel akışkan diyaloglar için ideal bir ortam söz konusu. yılbaşı gecesinin yorgunluğunu atmak ve yeni yıla yenilenmiş bir şekilde başlamak adına güzel bir gün.

2 ocak 2016 - merkür kova burcunda
cumartesi günü nispeten daha gergin açılar içeriyor. özellikle ayın plüton ve uranüs ile sert kontağı tansiyonu biraz arttırıyor. ego krizleri ve ani tepkilere dikkat. ancak bir yandan da ay'ın satürn ile uyumlu açıda olması olgun ve temkinli olmanın bize olumlu döneceğine işaret ediyor. merkür kova burcuna geçiş yapıyor. yani konuşulması tabu olan konular, toplumsal temalar, farklı ve çizgidışı diyaloglar gündelik hayatımızda daha fazla yer tutabilir. ayrıca kova hava grubu olduğu için rasyonel ve tarafsız düşünceye odaklanmak da çok önemlidir. bu anlamda hava ve ateş grubu burçları olumlu etkileşimler alırken sabit burçlar ise kimi zaman radikal demeçlerde bulunabilirler. ifade özgürlüğü bu geçişin en iyi özeti aslında. tabii herkesin kişiliğine saygı duyarak.

3 ocak 2016 - ay akrep burcunda / mars akrep burcunda
haftanın son gününde mars akrep burcuna geçiş yapıyor ve ay ile birleşiyor. yani son derece yoğun, derinliklere nüfuz eden bir enerji söz konusu. mars kendi yönettiği akrep burcunda güçlü halde. yani kararlı, güçlü ve zihninin derinliklerinde de ne yaptığını bilen bir savaşçı olabiliriz. ancak özellikle mars ile merkür karesini de düşünürsek intikam duyguları da artabilir. özellikle de sözlü intikam alma arzumuz kabarabilir. içinizdeki firdevs yöreoğluna dikkat! :) başkalarının hatalarını kafamıza takıp cezalandırmakla uğraşmak yerine kendi gücümüzü toplayıp gerçekten hak eden insanlarla paylaşmak en doğrusu. ve evet kimi zaman çok zor.

2015'i geride bırakırken siz sevgili instela ve merkür retro okuyucularına da teşekkür etmek istiyorum. hem instela'da hem de facebook sayfamda yazılarımı paylaştığınız, yorumladığınız ve çok sevdiğim astrolojiyle ilgili her şeyi daha çok okurla buluşturmama vesile olduğunuz için.

2016'da da birlikte gökyüzünü yorumlamak ve paylaşmak dileğiyle. hepinize harika bir yeni yıl diliyorum.