Burçin Tezay

Merkür 3-23 Aralık 2017 tarihleri arasında Yay burcunda geri harekette olacak.

Merkür daha hızlı hareket ettiği iç yörüngesinde Dünya ile Güneş arasına girer. Yörüngesinin bu bölümünde geri gidiyormuş gibi görünür. Bu optik bir illüzyondur. Merkür Güneş etrafındaki dönüşünü 88 günde tamamladığından dolayı bu olay yılda 3 kere olur. Teknik olarak, hiçbir gezegen geri gitmez ve yavaşlamaz da. Biz yer merkezli olarak baktığımızdan dolayı bu yanılsama oluşur, çünkü Dünya da diğer gezegenlerden farklı bir hızda Güneş etrafında döner.

Merkür Yay burcunda zararlıdır ve retro döneminde bu özellikleri daha çok ön plana çıkabilir. Ayrıca, Merkür İkizler burcunun yöneticisi olduğu ve Yay burcu da İkizler burcunun karşıt burcu olduğundan dolayı İkizler burcunun gölge tarafı gibi davranacaktır. Merkür’ün retroya girdiği günde aynı zamanda İkizler burcunda bir dolunay gerçekleşecek. Hal böyleyken, bu retro dönemi hayli sert olacağa benziyor, iletişimsel konularda çok fazla terslikler ve sıkıntılı durumların olabileceğine işaret ediyor. Sıkı durup kemerleri bağlamak lazım. Merkür retrosunun burçlar özelinde etkileşimlerini de yazının devamında bulabileceksiniz.

Merkür’ün gerilemeden öncesinde gölgeli safhası, durak (stationary) safhası ve ileri gitmeden önceki durak safhası vardır. Merkür’ün gölgeli safhası 14 Kasım’da başladı ve 1 Aralık’a kadar devam edecek. Bu zaman diliminde, iletişim problemleri ufaktan kendini belli etmeye başlar. Durak safhasında ise; yanlış anlaşılmalar, iletişimde pürüzler ve ayrıntılara dikkat edememe gibi sorunlar kendini belli etmeye başlar. Bu safha 2-3 Aralık arasında olacak. Merkür gerilemesi safhasında, her türlü iletişimde(bire bir ve sosyal ilişkiler, elektronik alanda sorunlar, trafik ve yolculukta problemler, komşular, kardeşler ve yakın akrabalar ile pürüzler) bizi zorlayacak ve sinirimizi bozacaktır. İleri gitmeden önceki durak safhası ise, 22-23 Aralık’tır.

Bu dönemde, din, inanç, yabancı ülkeler ve kültürler, uzak yolculuklar, dış ticaret, hukuksal konular, üniversiteler, akademisyenler ile ilgili temalarda problematik, sıkıntılı ve karışık durumlar meydana gelebilir.

Yay burcu iyimserlik, genişleme, uzakları hedefleme, özgürlük, geniş ufuklar, hak, hukuk, adalet konularıyla ilişkilidir. Merkür Yay burcunda retroyken iyimserliğin yerini kötümser duygular, genişlemenin yerini kısıtlamalar alabilir. Hakkımız olanı alamama, hukuk konularında adaletin yerini bulamaması gibi durumlara da yol açabilir.

Bunların yanı sıra, gerçeklerden uzaklaşma, dikkat dağınıklıkları, aşırıya kaçma, gereksiz risk alma, söz verip yerine getirememe, aceleci tavırlar, peşin hükümlerde bulunma, yıkıcı eleştiri yapmada artışlar yaşanabilir. Ayrıca, karşımıza küstah, ikiyüzlü, sahte, kibirli, maske takan, yalan söyleyen kişiler çıkabilir ve zarar verici olabilir.

Merkür retro döneminin ana konusu teknolojik ve iletişimsel konulardaki sıkıntılar ve yanlış anlaşılmalardır. Ayrıca, yeni bir elektronik alet almak pek yerinde olmaz ya da evimizdeki elektronik eşyaların bozulması muhtemeldir. Internet bağlantılarında da kopmalar yaşanabilir, bilgisayarlarımız çökebilir. Trafik ve ulaşımda kazalar ve sorunlar yaşanabilir. Bavul kaybetmek, yanlış otobüse, vapura binmek gibi durumlarla yüz yüze gelebiliriz. Bunlara ek olarak, Merkür retro dönemi yeni bir işe, ilişkiye, uzun dönemli projelere başlamak için hiç uygun bir dönem değildir.

Öte yandan, Merkür gerilemeleri aynı zamanda içe dönme zamanlarıdır. Geleceğe yönelik planlarımızı gözden geçirme ve gerekli düzenlemeleri yapma zamanıdır. Ayrıca, hayatınızda tamamlanması gereken eksik durumları tekrar yorumlama, değiştirme, form verme ve yaratma sürecine bizi yönlendirebilir. Yay burcu kişisel gelişim, bilim, din, felsefe, astroloji gibi konularla da ilişkilidir. Dolayısıyla, bu konularda araştırma yapmak ve kitaplar okumak bu süreçte çok yararlı olabilir.

6 Aralık tarihinde Merkür, Satürn ile birleşecek. Ciddi, kararlı ve gerçekçi düşünceler içinde olabiliriz. Gelecek ile ilgili uzun vadeli planlar yapabilir ve kararlar alabiliriz. Öte yandan, iletişimde zorluklar yaşanabilir, depresif ve karamsar düşünceler içinde de olabiliriz. Aynı gün içinde Merkür, Mars ile altmışlık açı kuracak. İletişim hızlı akabilir ve hareketlenebilir. Zihinsel anlamda enerjik ve tez canlı olabiliriz. İnandığımız konularda kendimizi tartışmacı bir konumda bulabiliriz.

10 Aralık’ta Merkür, üst oktavı olan Uranüs ile üçgen açı kuracak. Bu görünüm, ani ve beklenmedik ve bizi uyandıran, şaşırtan haberler getirebilir. Ayrıca, uzun zamandır çözüm bekleyen problemlerimizi halletmede orijinal fikirleri aklımıza getirebilir ve hızlı bir şekilde çözme şansına sahip olabiliriz.

Burç bazında etkilere gelirsek eğer: (Yükselen burcunuzu okumayı unutmayın)

KOÇ:
Uzun seyahatleriniz, yabancılarla olan ilişkiler, ticaret, eğitim, hukuksal konular temalarında bir takım gecikmeler, engeller ve sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunların yanı sıra, ikili ilişkilerinizde tansiyon yükselebilir ve tartışmalar kızışabilir. Size sıkıntı veren kişilerden ve durumlardan özgürleşmek için adım atabilirsiniz. Kazalar ve sakarlıklar oluşabilir. Kişisel gelişiminizle ilgili içsel yolculuklar içine de girebilirsiniz. Bununla ilgili okumalar ve araştırmalar yapabilirsiniz. Bu süre zarfında, aşırı spor yapmaktan kaçınmalısınız. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

BOĞA:
Miras, vergi, sigorta, borçlar, paylaşılan kaynaklar, eşinizin veya ortağınızın varlıkları ve paraları, ortak paralar ile ilgili konularda sıkıntılar ve krizler yaşayabilirsiniz. Alacaklarınız gecikebilir ve siz de bu nedenle borçlarınızı ödemede gecikebilirsiniz. Bir takım kuruntular ve endişeler içinde girebilirsiniz. Kayıplar ve ayrılıklar da yaşayabilirsiniz. Kendinizi akışa bırakmakta zorlanabilirsiniz. Aslında bu süreçte içe dönmek ve hayatınızda aksayan şeyleri düzeltmek için bir yol bulmak konusunda çok yararlı olabilir. Bu zaman diliminde, ameliyat olmak uygun değildir. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

İKİZLER:
Her türlü ikili ilişkilerinizde zor zamanlardan geçebilirsiniz ve krizler deneyimleyebilirsiniz. Tartışmalar ve karşıtlıklar yaşayabilirsiniz. Bu sıkıntılar özellikle evlilik ve ortaklık konularında olabilir. Eğer evliliğinizde hali hazırda olan sorunlar varsa kaynama noktasına erişebilir ve tansiyon hayli yükselebilir, ortaklık konusunda da aynı şey geçerlidir. Eğer ilişkileriniz yeterince güçlü değilse inceldiği yerden kopabilir ve köprüler atılabilir. Açık düşmanlarınızla rekabet de kızışabilir. Hukuksa bir konunuz varsa gecikmeler ve olumsuz sonuçlar yaşayabilirsiniz. Bu zaman diliminde, herhangi bir kontrat imzalayıp anlaşma yapmak ileride zararınıza olabilir. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

YENGEÇ:
Günlük işleriniz ve rutinlerinizde bir takım sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Çalışma ortamınızdaki iş arkadaşlarınız ile olan ilişkilerinizde yanlış anlaşılmalar ve gerginlikler meydana gelebilir. Ast-üst arasında da agresyon yükselebilir. Bu nedenle verimlilikte düşüşler de oluşabilir. Çok fazla çalışmak yüzünden kendinizi halsiz ve stres altında hissedebilirsiniz. Kiracınız varsa onunla ilgili bir problem yaşayabilirsiniz, bu yanınızda çalıştırdığınız kişiler için de geçerli bir durumdur. Bundan başka, sağlığınızla alakalı problemler ortaya çıkabilir. Kronik bir rahatsızlığınız varsa şayet nüksedebilir. Aslında bu süreçte de bir sağlık taramasından geçmeniz yararınıza olabilir. Evcil hayvanınız varsa onun sağlığı ile ilgili de bir problem görülebilir. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

ASLAN:
Hayatın tadını çıkarma ve eğlenme konusunda isteksiz tavırlar içinde olabilirsiniz. Aşk ve romantizm konularında problemler ortaya çıkabilir. Partnerinizle aranıza soğukluk girebilir ve iletişiminizde yanlış anlaşılmalar ve karşıtlıklar yaşayabilirsiniz, ego çatışmalarına girebilirsiniz. Eski bir aşkınız tekrar sizinle iletişime geçebilir. Çocuklarınız ile alakalı sıkıntılı durumlar da oluşabilir. Risk ve spekülasyon içeren girişimlerden kaçınmalısınız bu zaman diliminde. Merkür retro sürecinde yeni bir spora başlamak iyi bir fikir değildir. Babanızın parası ya da servetiyle alakalı da bir sorun ortaya çıkabilir. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

BAŞAK:
Ev, yuva ve aile konularında bir takım sorunlar ve engeller söz konusu olabilir. Aile bireylerinizden biriyle gerginlikler ve tartışmalar içine girebilirsiniz. Ebeveynleriniz ile alakalı kriz yaratan durumlar da meydana gelebilir. Bu süreçte, daha çok evde zaman geçirme ihtiyacında olabilirsiniz. Geçmişte çözümlenmemiş ailesel bir problem tekrar karşınıza gelebilir ve artık çözüm bulunması gerekebilir. Gizli olan bir şey su yüzüne de çıkabilir. Bu süre zarfında, mal-mülk-arsa almak, ev satmak, kiralamak ya da taşınmak uygun değildir, problemler oluşabilir. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

TERAZİ:
İletişimsel konularda zorluklar ve sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Özellikle, kardeşleriniz, akrabalarınız ya da komşularınızla olan ilişkilerinizde problemler söz konusu olabilir. Kişileri ön yargılı algılayabilirsiniz ve çok fazla savunmacı davranışlar içine de girebilirsiniz. Kısa seyahatler, eğitim, ticaret gibi temalarda gecikmeler, iptaller ve engellerle karşılaşabilirsiniz. Bu zaman diliminde, seyahat etmek, yeni bir ürün satın almak, anlaşma yapmak hiç uygun değildir. Ayrıca, dedikodulara maruz kalabilirsiniz. Bu süreçte, zihinsel dağınıklıklar ve kararsızlıklar da yaşayabilirsiniz. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

AKREP:
Parasal kazanımlarınız ve yatırımlarınızla alakalı konularda bir takım gecikmeler ve sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu süre zarfında, kar etmede ve para kazanmada düşüşler oluşabilir. Öte yandan, Jüpiter yine de size destek verecektir ve bu süreci en az kayıpla ve sıkıntıyla geçirmenize destek olabilir. Fakat yine de yeni yatırımlara girmek, gereksiz yere para harcamak ve müsriflik yapmak pek akıllıca olmaz. Bu zaman diliminde, kendinizi değersiz bulabilirsiniz ve özgüven eksikliği yaşayabilirsiniz. Geçmişte borç verdiğiniz paralar geri gelebilir ya da alacaklarınız varsa alabilirsiniz. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

YAY:
Merkür retrosu sizin burcunuzda gerçekleştiği için ağırlığını en çok siz hissedebilirsiniz. Genel olarak, iyimser duygularınızın yerini kötümser duygular alabilir. Bir takım haksızlıklara uğrayabilirsiniz. Her türlü iletişimlerinizde sorunlar ve engellerler karşılaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra, kendinizi ortaya koymada özgüven eksiklikleri yaşayabilirsiniz. Bu zaman diliminde, yenilikler yapmak hiç uygun olmaz. Yaratıcı, sanatsal ve spor ile ilgili faaliyetlere de başlamak ileride sıkıntı yaratabilir. Genel anlamda sağlığınıza da dikkat etmelisiniz ve aşırı sportif faaliyetlerde de bulunmamalısınız. Eğer atçılık sporuyla uğraşıyorsanız bu süre zarfında çok dikkatli olmalısınız çünkü kazalara açık bir dönemdir. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

OĞLAK:
Gizli düşmanlarınız arkanızdan iş çevirebilir ve dedikodu yapabilir ve kıskançlıklara maruz kalabilirsiniz bu süreçte. Bunun sonucunda, laf dalaşları, tartışmalar, kavgalar meydana gelebilir. Geçmiş eylemlerinizin sonuçları ortaya çıkabilir. Üzüntü ve stres sizi yıpratabilir ve ruh sağlığınız bozulabilir. Her şeyden ve herkesten kaçma isteği duyabilirsiniz. Aslında, bu süre zarfında en azından kafanızı dinleyeceğiniz ve kendinizle baş başa kalabileceğiniz ufak bir seyahate çıkmak size iyi gelebilir. Bazı kişiler ise sağlık sorunları yaşayabilir ya da bir yakınının sağlık sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalabilir. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

KOVA:
Arkadaşlarınız ile iletişimlerinizde sorunlar ve krizler yaşayabilirsiniz ve tartışmalara girebilirsiniz. Arkadaşlarınızın sadakatsizliği ile alakalı bir sorun oluşabilir, arkadaşınızın bir yalanı ortaya çıkabilir. Sosyal yaşamdan uzak kalma ihtiyacı hissedebilirsiniz ya da dertlerinizi unutmak için kendinizi daha çok sosyal ortamlara atma eğiliminde olabilirsiniz. Gelecek projeleriniz Merkür retro sürecinde uygulamaya koymak uygun olmaz, ileride sorunlar yaşayabilirsiniz zira. Ayrıca, gelecek hedeflerinizle alakalı karamsar duygular içine de girebilirsiniz. Sanki amaçlarınızdan başka bir yere sürükleniyormuş hissine de kapılabilirsiniz. Ekip ve organizasyonlar içinde olan faaliyetlerinizde de pürüzler ve gecikmeler ortaya çıkabilir. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

BALIK:
İş ve kariyerinizle ilgili sorunlar, gecikmeler ve zorluklar yaşayabilirsiniz. Kariyeriniz bağlamında kadersel durumlara maruz kalabilirsiniz. Üst ve otorite figürleriyle iletişimlerinizde yanlış anlaşılmalar ve gerginlikler de söz konusu olabilir. Bir takım başarısızlıklar da meydana gelebilir. Toplumsal statünüz zedelenebilir. Bu süreçte yeni bir işe başlamak ve iş görüşmesi yapmak uygun değildir, sonuç hüsran ve hayal kırıklığı olabilir. Ebeveynlerinizden biriyle alakalı bir problem meydana gelebilir, iletişimlerinizde pürüzler de oluşabilir. Bu zaman diliminde, iş ile alakalı bir karar almak da iyi bir sonuç vermeyebilir. İşten ayrılmalar ve çıkarılmalar da görülebilir bu süre zarfında. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Sevgilerimle,
Burçin Tezay