Begüm Minkis

9 Ekim 23:54’de Koç burcunun 16 derecesinde gerçekleşecek kuvvetli bir dolunay meydana geliyor. Güneş ve Ay karşıt açıyla dolunayın ışığını parlatırken bu esnada Ay-Kiron ve Güneş-Venüs kavuşumları devrede olacak. Geçmişte yaralandığımız yerden şifa bulmamıza olanak tanıyacak dolunay başkalarına dayanarak, bağımlı ve takıntılı halde elde edilen değerlerin de acı reçetesini elimize verebilir. Elimizden bir şeyler kayıp gidiyorsa aslında onlara hiç sahip olmadığımızı fark edebiliriz. Nötr tesirler içeren Koç dolunayı kendine dürüst şekilde inanarak yolunda ilerleyenleri güçlü pozisyona getirebilir. Aynı şekilde sağlıklı bağ ve güvenle sürdürülen ilişkilere de renk gelebilir. Dolunayla beraber entrikaların, güç oyunlarının kurbanı olmamak için saf sevgiyle doğal ve dürüst davranışlar içerisine girmeliyiz. Diğer yandan bize tanınan bireysel rahatlıklar konusunda bencil olmadan karşımızdaki kişiye de aynı hakkı verebilirsek dengeyi bozmadan sağlıkla ilerleyebiliriz. (Burç bazında yorumlar yazının devamında)

Dolunay fazları bir konunun ve kararın pik yapmasıyla ilişkilidir. Koç dolunayı ve takibindeki dört hafta içerisinde ben/sen dengesini kurmaya çalışabiliriz. Öncü nitelik değeri gökyüzünde aşırı vurgulu olması harekete geçmeden durmanın pek mümkün olmayacağını, ancak başlatılacak işlerin de köklü bir yeniliğe zemin hazırlayacağının işaretçisi olarak gözükmektedir.

Bir yandan sahip olmak istediklerimiz diğer yandan otoriter toplumun bizlere dayattığı kurallar neticesinde kendimiz olabilmek için en uygun anı yakalamak için çaba gösterebiliriz. 10. Evdeki Ay Kiron kavuşumu hedeflerimize ulaşmak için duygusal davranışlar sergileme eğiliminde olduğumuzu, duygusal zekayı yüksek oranda kullanabileceğimizi fakat çocuksu yönleri aktif kılarak mantıklı bakış açısından uzaklaşma eğilimine karşı bizleri uyarmaktadır. Menkar sabit yıldızıyla etkileşimde olan Ay bazı kişilerin bilinçdışına bağlı kılarak öze inmeden otomatik davranış kalıpları ve yaşam tarzıyla ilerlemesi yüzünden bilmediği konu ve durumlar hakkında vurgun yiyebileceğini göstermektedir.

Hayatta gidilmesi gereken kritik seçimlerin olduğu anlar çoğunlukla bulunmaktadır. Şimdi ve geçmişte bu deneyimlerle çoğu kez karşı karşıya gelmişizdir ancak önümüzdeki günlerde belirlemiş olduğumuz hedeflerimizi gerçekten kendimize mi yoksa karşımızdaki kişiye mi yaslayarak yaptığımızı sorgulamamızı sağlayacak gelişmelerle karşılaşabiliriz.

Bir başkasının tercihleri, hayatı ve hedefleri bizleri mutsuz ediyorsa sorunu karşımızda değil bizzat kendimizde aramalıyız. Kendi mutluluğumuz başkalarının mutsuzluğundan, engellerinden ve esaretinden kaynaklıysa acı bir son bizleri bekleyebilir. Herkesin farkındalıkla kendi hayatının iplerini eline alması gerekliliğiyle kötü düzen yıkılabilir. Böylece ruhu kirlenmiş, iyi niyetli olmayanlar bedel ödemek zorunda kalabilir.

Andromeda’da yer alan Alperatz sabit yıldızı derecesiyle etkileşimdeki dolunay her bakımdan bağımsızlık arzusuna duyulan özlemin artmasını, liderlik arzusunu, geleneksel yapıdan uzaklaşma eğilimini ve sabırsız davranışları temsil etmektedir. Bencillik ve kendimizi toplumdan sıyırmadan kendin olabilmeyi karıştırmadan gerektiğinde göbek bağlarını kesmek faydalı olabilecek.

Bencilce içi boş ve anlamsız taleplerin karşılanmamasından ötürü meydana gelebilecek duygusal patlamalar, kim olduğumuzu, neyi ve nereyi temsil ettiğimizi, üzerimize düşen görevleri, nerede harekete geçip nerede dur demeyi bilmeden gelişigüzel hareketler sergilemek de Koç burcunun gölge yanlarını temsil etmektedir.

Dolunay anında 4. Evdeki Güneş ve Venüs kavuşumu büyük çaba sarf etmeden de ailevi bağların korunabileceğini, bize çocukluğumuzu hatırlatan sevgi dolu karşılaşmaları, geçmiş ilişkilerin tekrardan canlanmasını veyahut duygusal olarak anılmasını temsil etmektedir. İkinci baharını yaşayan veya yaşamak isteyen kişiler için özellikle çok destekleyici bir dolunay olacak gözüküyor. Koç dolunayın da yükseleni aynı geçtiğimiz 26 Eylül yeniayında olduğu gibi Yengeç burcunda ve yakın derecede gözüküyor. Koç ve Terazi aksı demişken Yengeç burcu temalarını da göz ardı etmemeliyiz. Gelecek günlerde miras, taşınma ve nakliye, mülk alımı ve satımı, evlilik ve boşanma, aile işi ve akraba organizasyonlarıyla ilgili çokça gelişme olabilir.

Türkiye haritasının 10. evinde Kiron asteroitiyle kavuşumdaki dolunayda doğrudan iktidar sahipleri, patronlar ve meclisteki güçlü kişilerle bağlantılı yaşanabilecek sağlık sorunları veya prestiji yaralayan toplum önündeki konular gündem oluşturabilir. Dış ticari ilişkilerde daha çok sorumluluk almak gerekirken ithal getirilen ürünlerde kısıtlama, üretimde maaliyet artışının yarattığı pahalılık süreçlerini ülkece konuşabiliriz. Sağlık ve hizmet sektöründe de yeni düzen değişimine gidilebileceğini söyleyebiliriz. İlaçların ve tıbbi malzemelerin tedarik edilmesi, yenilenmesiyle ilgili yeni karar ve düzenlemeler devreye girebilir.

Koç dolunayı’nın burçlara etkisi: (Yükselen burcunuzu okumanızı öneririm)

KOÇ:* Burcunuzdaki dolunayla hayatınızın iplerini tekrardan ele almak isteyebilirsiniz. Engellerin ortadan kalkmasıyla yetenekleriniz ve liderlik kapasitenizle yapmak istediğiniz girişimleri hayata geçirebilirsiniz. Sağlığınızla yakından ilgilenebilir, dış görüntünüz ve imajınızla ilgili ani kararlar alabilirsiniz. İlişkilerde ben sen dengesini kurmakta zorlanarak bencil davranışlar sergilemeye eğilim gösterirseniz sert kırıcı düellolar kaçınılmaz hale gelebilir. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

BOĞA: Hiçbir insan, durum ve koşula bağlı kalmadan sezgilerinizi dinleyecek gözüküyorsunuz. Sizin için en doğru olan kararları onay almadan hayata geçirerek büyük bir iç ferahlama yaşayabilirsiniz. Bastırdığınız duygu ve düşünceler sizi patlatacak konuma getirebilir. Haklıyken haksız duruma düşmemeye özen göstermeli mahrem alanınızı korumaya özen göstermelisiniz. Bağımlılık ve takıntı gibi sizi zarara sokan ruhsal sorunlardan arınmak için bir fırsat yakalayabilirsiniz. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

İKİZLER: İletişim becerilerinizle yeni gruplara katılmak ve yeni arkadaşlar edinmenizin pek zor olmayacağı bir süreçten geçiyorsunuz. Sosyal organizasyon ve topluluklarda liderlik yapabilir, sorumlulukların başına geçerek adınızdan söz ettirebilirsiniz. Gönüllü yardımlar, zor durumda kalan insanlara yardım eli uzatmak gibi toplumsal görevlere sıcak bakmanız da olası. Kardeşleriniz ve saygı duyduğunuz insanlardan da başarmak istedikleriniz doğrultusunda destek görebilirsiniz. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

YENGEÇ: Başarılarınızın gözle görülür olması, popülerlik, ilk konuşma sırası ve ön koltuğun size verilmesi gibi her alanda parlayacağınız bir süreç olacaktır. İnsanların sizin ilginize ve sevginize muhtaç konumda olmaları egonuzu besleyecek, bilhassa mesleki alanda fırsatlar önünüze gelebilir. İlgilenmeniz gereken sorumluluklar epey çokken aile üyelerinizi, eşinizi ihmal etmemeye dikkat etmelisiniz. Kariyer ve aile arasında adeta ikiye bölünmeniz gerekebilir. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

ASLAN: Sizden farklı kültür ve değerlere sahip insanlarla bir arada olmaktan, yeni yerler keşfetmekten zevk duyabilirsiniz. Bilginiz, görgünüz, hayata bakış açınızla diğer insanlara ilham olabilirsiniz. Kimileriniz evlilik hazırlıklarına başlayabilir. Ciddi beraberliklerde ortak karar alarak fedakarlık yolunda ilerleyebilirsiniz. Kuracağınız veya yolları ayıracağınız ortaklık işbirliklerinde kararlı uzun vadeli tutumlar sergileyebilirsiniz. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

BAŞAK: Ticari birliktelikleriniz, kardeşlerinizle ortak mal paylaşımlarınız, çocukluk arkadaşlarınızla birlikte icra ettiğiniz projelerinizle bağlantılı önemli girişimler gerçekleştirebilirsiniz. Müşterek paralarla ilgili hak aramanız mümkün gözükmektedir. Borç alma veya verme gündeminiz olabilir. Aracınızın bakımı, kasko ve sigorta işlemleri, cerrahi işlem gerektiren sağlık sorunlarınızla ilgilenebilirsiniz. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

TERAZİ: Değer görüp sevildiğinizi daha çok fark edeceğiniz bu süreçte maddi kaynaklarınızda artış dikkat çekebilir. Estetik için güçlü bir eğiliminiz olacaktır. Davalar, danışmanlıklar, evlilik veya ortaklık yoluyla elde ettiğiniz gelir kaynaklarınızda size en uygun biçimde haklarınızı temin edebilirsiniz. Bekarsanız şans getiren bir partnerle tanışabilir, güçlü devam eden birlikteliğinizde evlilik kararı alabilirsiniz. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

AKREP: Arka planda hazırlandığınız proje, toplantı ve ortaklık girişimleri üzerine son hazırlıkları yapmanız muhtemel gözükmektedir. Sağlığınız, düzeniniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda yüksek miktarda harcama yapabilirsiniz. Ruhsal dünyanızda iyileşme yaşayabilirsiniz. Terapiler veya yardımlaşmalar sayesinde karamsar ruh haliniz bitebilir. İş ortamınızdan biriyle aşk yaşamaya başlayabilirsiniz veya mevcut süren beraberliğinizde sorumluluklar yer değiştirebilir. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

YAY: Gelecek idealleriniz, projeleriniz ve serbest mesleki kazanımlarınızla ilgili sizi heyecanlandıran güzel gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek yetenek, şans ve desteğe sahip olmaya başlayabilirsiniz. Yavaş ilerleyen süreç hızlanırken duygusal yaşamınızda partnerden kaynaklanan sorunlar sonrasında acele karar vermemeli karşı tarafı daha dikkatli biçimde dinlemelisiniz. . Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

OĞLAK: Aileniz, eviniz ve akrabalarınızla ilgili sürpriz biçimde gelecek haberler ve önemli gündemler dikkat çekici gözükmektedir. Yakınlarınızla ilgili bizzat sizin ön ayak olmanız, liderlik yapmanız ve sorumluluk almanız gereken konularda kolaylıkla uyum sağlayabilirsiniz. Eski eş ve ortaklarınızla bir araya gelerek müşterek paralar, ortak mal ve değerler üzerine yeni düzenlemeler yapmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Taşınma, ev alma ve emlak/tapu işlemleri için uygun bir süreç olabilir. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

KOVA: Alacağınız teklif ve haberler, gerçekleştireceğiniz yeni tanışmalar ve çıkacağınız yolculuklar sizi oldukça heyecanlandırabilir. Hızlı bir kısa seyahat planlayabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlara çok fazla soru sormak, meraklı gözlerle etrafı kol açan ederek, eğitim gruplarına katılarak enerjinizi atmak isteyebilirsiniz. Araç alımı/satımı, teknolojik konular ve risk içeren ticari konularda daha temkinli olarak galeyana gelmemelisiniz. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

BALIK: Değerlerinizde hızlı bir büyüme ile hayalleriniz gerçeğe dönüşebilir. İşe girmek, zam almak ve yatırımlardan bolca miktarda para kazanmanız mümkün olabilir. Yaşam canlılığınız artabilir. Emek verdiğiniz işlerle ilgili çevrenizden gelen geri bildirimler sizi değerli ve yetenekli hissettirebilir. Yüzünüze veya boyun bölgenize estetik nedeniyle cerrahi işlemlere girişebilirsiniz. Doğum haritanız üzerinden aldığınız kişisel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Sevgilerimle,
Begüm Minkis