Burçin Tezay

Ay düğümlerinin burç değiştirmesi de en az bir gezegenin burç değişimi kadar, hatta bazen daha fazla önem taşır. Ay düğümleri Güneş ve Ay’ın yörüngelerinin kesişim noktalarıdır ve iki “sanal” noktayı işaret eder. Bu iki nokta birbirine zıt konumdadır. Gezegenlerin aksi istikamette yani saat yönünde hareket ederler; bir burca girişleri son dereceden (29) başlar ve sonra “geriye” doğru ilerlerler. Örneğin Kuzey Ay düğümü 11 derece Başak burcunda ise, Güney Ay düğümü 11 derece Balık burcundadır. (Başak-Balık zıt burçlardır)

Yani Ay düğümleri öncelikle doğum zamanımızın Güneş, Ay ve Dünya arasındaki ilişkisini ortaya çıkaran noktalardır. Ay düğümleri kişisel karmamızın ve davranış şeklimizdeki dengesizlikleri de gösterir. Nereden geldiğimizi ve nereye doğru gittiğimizi anlamamız açısından bize fikir verirler. Bu değişimin yükselen burçlar bazında etkilerini yazının devamında bulabilirsiniz.

Güney Ay Düğümü (GAD) geçmişimizi, nereden geldiğimizi, ne tür deneyimlerden geçtiğimizi, bize doğal ve kolay gelen (bazen hiç de olumlu olmayan, değiştirmenin zor olduğu) geride bırakabileceğimiz özelliklerimizi sembolize eder. Burası kendimizi güvende hissettiğimiz sığınağımız, bizim güvenli alanımızdır. Ancak kişisel gelişim için güvenli alandan da çıkmayı öğrenmemiz gerekir.

Kuzey Ay Düğümü (KAD) geleceğimizi, hayat amacımızı, nereye gittiğimizi, karmamızla ilgili olarak hangi deneyimlerden geçeceğimizi ve ruhsal büyümeyi sembolize eder. Bazen zor olsa da odaklanmamız, esasen özümüzde bulunan; ancak geliştirmemiz gereken ve bunu başardığımızda bize faydası dokunacak bir rotayı gösterir.

Tarihte Kuzey Ay Düğümü Aslan-Güney Ay Düğümü’nün olduğu bazı yıllara bakalım:

23 Nisan 1924-26 Ekim 1925
26 Haziran 1924 tarihinde verem aşısı Valmette tarafından keşfedildi. (Kova burcu-keşifler)
Fransa’da dünyada ilk kez kış olimpiyatları gerçekleşti ve bunu takiben 4 Mayıs 1924 tarihinde Yaz Olimpiyatları Paris’te başladı. (Aslan burcu-spor)

5 Ocak 1980-24 Eylül 1981
4 Kasım 1980 sinema sanatçısı ünlü aktör Ronald Reagan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçildi. (Aslan burcu-liderler)
1 Ağustos 1981 MTV yayına girdi. (Kova-televizyon/Aslan-şov dünyası)

Ay düğümleri 10 Mayıs 2017-6 Kasım 2018 tarihleri arasında KAD Aslan-GAD Kova aksında ilerleyecek. Bu zaman diliminde, genel anlamda Aslan burcunun konuları olan liderlik, sergilemek, idare etmek, merkezde olmak, sahnede olmak, kendine güven, girişimcilik, risk almak, spekülasyon, yaratıcılık, sosyalleşme, sosyal organizasyonlar, eğlence, spor ve Kova burcunun konuları olan yenilik çıkartmak, icat etmek, gözlemlemek, özgürlük, yeni ve alternatif fikirler üretmek, insani ve toplumsal konular, insanlığa hizmet, astronomi, astroloji, uzay ile ilgili keşifler, havacılık, devrimler ve isyanlar gibi temalar ön planda olacak.

1 Temmuz 2017 tarihinde Ay düğümleri Venüs ile kare açı yapacak. Bu süreçte, ikili ilişkilerimizle ilgili problemler ortaya çıkabilir. Aşk ve sevgi alışverişlerinde soğukluk ve mesafe araya girebilir. İlişkimizi sorgulayabiliriz. Öte yandan, aşk ve romantizm konularıyla alakalı bir karmik durum varsa çözülebilir, yani ya ayrılmaya karar verebilir ya da var olan ilişkideki pürüzleri halledip beraber yola devam edilebilir. Finansal bakımdan ise düşüşler ve sıkıntılı durumlar yaşanabilir. 22 Temmuz 2017 tarihinde ise KAD (Kuzey Ay düğümü) Merkür ile kavuşacak ve GAD (Güney Ay düğümü) Merkür ile karşıt açı kuracak. İletişim akıcı ve net bir hale gelebilir. Önemli kararlar alınabilir. Öte yandan, karar alırken enine boyuna düşünmek ve fikirlerine değer verdiğimiz kişilerden de görüş almak yerinde olabilir. Atacağımız imzalara ve yapacağımız anlaşmalara dikkat etmek gerekir.

21 Ağustos 2017 tarihinde Aslan burcunda bir Güneş tutulması gerçekleşecek ve tutulma kuzey Ay Düğümü tarafında olacak ve Regulus yıldızıyla kavuşacak. Bu yıldız Mars-Jüpiter doğasında olan Kraliyet yıldızlarından biridir. Regulus şiddet, yıkıcılık, intikam, hapis gibi negatif etkileri sahip olan ama öte yandan, büyük başarı,güç ve bağımsızlık da getiren bir sabit yıldızdır. Var olan gücümüzü ve başarımızı kötü yere kullanmazsak, kibirlenmezsek ve egomuzun tuzağına düşmezsek bize getirileri inanılmaz olabilir. Liderlik ve yaratıcılık ile ilgili konular ön planda olacak.

26 Ağustos 2017 tarihinde Mars KAD ile kavuşacak. Uzun zamandır bahane uydurup askıya aldığımız konularda aksiyon almak için bir fırsat sunabilir bu görünüm ve başarı getirebilir. Öte yandan, kazalara ve sakarlıklara da neden olabilir. 6 Eylül 2017’de Ay düğümleri Jüpiter ile uyumlu görünümde olacak. Jüpiter’in iyicil etkilerini tetikleyecektir. Bolluk ve bereket artabilir hayatlarımızda. Manevi ve maddi bakımdan güzel gelişmeler yaşanabilir. Kişisel gelişim içinde hoş bir görünümdür. Uzak yerlere yolculuklar fayda getirebilir.

Kişisel haritanızda Aslan-Kova aksları hangi eve düşüyorsa o evin konularıyla ilgili durumları yukarıda anlatılan temaları özellikle deneyimleyeceğiz demektir. Ay düğümleri iki parçalı bir sistem olduğu için burç yorumları doğrudan yükselen-alçalan burç aksına göre hazırlanmıştır.

KAD Aslan-GAD Kova geçişinin Yükselen-Alçalan burç bazında etkileri:

Yükselen Koç-Alçalan Terazi: İçinizdeki çocukla daha çok irtibata geçebilirsiniz. Yaratıcılığınız artabilir ve yeni bir hobiye ya da spora başlayabilirsiniz. Romantik bir ilişkiye başlama fırsatı oluşabilir; aşk hayatına heyecan gelebilir. Sosyal çevrenizde değişiklikler oluşabilir. Risk alma duygusu ve coşku artabilir. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Yükselen Boğa-Alçalan Akrep: Ailenizle olan ilişkileriniz daha çok ön planda olacak bu süreçte. Yeni bir ev satın alabilir ya da evinizde dekorasyon ya da tadilat durumları oluşabilir. Kariyerinizle ilgili konularda sonlanmalar ve yeni başlangıçlar meydana gelebilir. Kendinizle daha çok vakit geçirme ihtiyacı hissedebilir ve bunun sonucunda kendinizi daha çok sevmeyi öğrenebilirsiniz. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Yükselen İkizler-Alçalan Yay: İletişim becerilerinizi geliştirebilir ve fikirlerinizi daha bir cesaretle ortaya koyabilirsiniz. Daha çok seyahat yapma fırsatı elinize geçebilir ve bu seyahatlerde tanışacağınız kişilerle sıcak ilişkiler kurabilir ve ufkunuzu geliştirme şansını elde edebilirsiniz. Kardeşler ve yakın çevrenizle ilgili önemli haberler alabilirsiniz. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Yükselen Yengeç-Alçalan Oğlak: Maddi olarak daha fazla kazanımlar elde edebilirsiniz ama harcamalarınız da bir o kadar artacaktır. Gayrimenkul yatırımı iyi bir fikir olabilir bu süre zarfında. İrade gücünüzle daha çok irtibatta olabilirsiniz. Manevi değerlere daha çok önem verebilirsiniz. İnsanlarla daha sıcak ve samimi ilişkiler kurabilme fırsatını yakalayabilirsiniz. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Yükselen Aslan-Alçalan Kova: Kişisel görünümünüze daha çok önem vermeye, kendinizi ifade etmeye, hayatınızın dizginlerini elinize almanıza, daha çok eğlenmeye, kendinizi daha çok sevmeye ihtiyacınız var. Öte yandan, insanların ne düşündüğünü umursamayı bırakmanız ve hayatınızdan işe yaramayan ilişkileri çıkarmanız gerekebilir. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Yükselen Başak-Alçalan Balık: Kendinizle daha çok vakit geçirme ve içe dönme ihtiyacında olabilirsiniz. Spritüel konular ilginizi daha çok çekebilir. Korkularınız ve kaygılarınızla alakalı bilinçaltı çalışmalar yapabilirsiniz. Diyet ve egzersiz konularında değişikliklere gidebilirsiniz. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Yükselen Terazi-Alçalan Koç: Sosyal çevrenizi genişletebilir ve yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Çeşitli dernek ve grup işlerinde yer alabilirsiniz. Sizinle aynı idealleri ve fikirleri paylaşan kişiler hayatınıza girebilir. Bu kişilerle birlikte elele başarılara imza atabilirsiniz. Yeni projeler ve iş bağlantıları gündeme gelebilir. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Yükselen Akrep-Alçalan Boğa: Kariyer ve iş konularında parlayabilirsiniz. Eski işinizi bırakıp tamamen farklı bir iş kolu seçebilirsiniz. Ev ve aile ile ilgili sıkıntılı durumlar geride kalabilir. Yaşam tarzınız ve hayat yolunuza dair önemli kararlar alarak büyük bir değişim süreci yaşayabilirsiniz. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Yükselen Yay-Alçalan İkizler: Hayata bakış felsefenizde yenilikler oluşabilir. Yurtdışı seyahatleriniz ufkunuzu genişletmenize oldukça yardımcı olabilir, yeni bir eğitime başlayabilirsiniz. Kişisel gelişim ön plana çıkabilir. Hukuki ve ticari konularda önemli gelişmeler gündeme gelebilir. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Yükselen Oğlak-Alçalan Yengeç: Diğer kişilerden gelebilecek kazançlar oluşabilir, örneğin eşten. Daha derin ilişkiler geliştirebiliriz. Miras, vergi ve kredi gibi konular ön planda olabilir. Manevi ve maddi değerlerde yaşanan önemli olayların etkisi ile bakış açınızda değişimler söz konusu olabilir, öncelikler değişebilir. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Yükselen-Kova-Alçalan Aslan: Evlilik kararı alabilirsiniz ve ortak çalışmalar hayatınıza girebilir. İlişkilerle ilgili denge bulmak gerekebilir. Tek başına hareket etmekten çok güvendiğiniz bir ekiple hareket etmek size çok daha fayda getirebilir ve bencil davranışlardan kaçınmak iyi bir fikir olabilir. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Yükselen Balık-Alçalan Başak: Günlük rutinleriniz, sağlık, iş ortamınız ile ilgili yenilenmeler içinde olabilirsiniz. Örneğin; daha sağlıklı yiyecekler tüketme kararı alabilirsiniz. İş ortamında daha çok parlama fırsatını da elde edebilirsiniz. Bir evcil hayvan evlat edinebilirsiniz. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Sevgilerimle,
Burçin Tezay