Merve Çubuktepe

Geldik yeni bir Ay düğümü geçişine… Bu demek oluyor ki tutulma aksı da yeni Ay düğümleri hattına geçecek. Önceki senelerde Yengeç/Oğlak aksında tutulmaları deneyimledikten sonra yaz itibariyle İkizler/Yay tutulmalarının serisine başlayacağız.

Şimdi ilk olarak sıkça sorulardan biri olduğu için hemen belirtmek isterim: Ay Düğümleri gökcisimleri değildir. Güneş ve Ay’ın yörüngesinin kesiştiği sanal noktalardır. Ancak siz sanal olduklarına bakmayın astrolojide orta noktalardan Arap noktalarına pek çok zahiri nokta yer yer gerçek oluşumlardan daha fazla önem taşır.

Yengeç/Oğlak aksında bağ kurma, değer ve sistem bilincimizi sorguladık. Hatta şu anda bu sorgulamanın son aşamasındayız. Değerlerimiz, hayat tarzımız hatta her şeyimizi sorgular ve yeniden yapılandırır olduk. Bu açılım biterken İkizler/Yay hattında daha felsefi bir düzleme geçerek hayat amacımızı belirleyebileceğiz. Bu süreç de tabii ki sorgulama, deneme, yanılma ve öğrenme metoduyla olacak.

Belirttiğim gibi aks değiştiği için bu burçlarda önümüzdeki yıllarda altı adet, toplamda dokuz adet Güneş ve Ay tutulması gerçekleşecek. Konumuz İkizler/Yay hattı olduğundan bu burçlardaki tutulmaları paylaşmak istiyorum:

5 Haziran 2020 – Yay burcunda Ay tutulması (15°34’)
30 Kasım 2020 – İkizler burcunda Ay tutulması (08°38’)
14 Aralık 2020 – Yay burcunda Güneş tutulması (23°08’)
26 Mayıs 2021 – Yay burcunda Ay tutulması (05°25’)
10 Haziran 2021 – İkizler burcunda Güneş tutulması (19°47’)
4 Aralık 2021 – Yay burcunda Güneş tutulması (12°22’)

Özellikle bu derecelerde +-5 derece toleransla Güneş, Ay, Yükselen, Alçalan, Tepe Noktası vb gibi önemli yerleşimleri olanlar bu tutulmalardan çok daha güçlü bir şekilde etkilenecektir.

(Yazının akışını bozmamak adına Kuzey Ay Düğümü KAD, Güney Ay Düğümü GAD olarak kısaltılacaktır)

KAD İkizler-GAD Yay yolculuğu esasen bilgi ve zekâsına çok güvenen hatta bilmiş bir yeni yetmenin hayatla yüzleşmesine benzer. Birey kendi bilgisi, inancı ve zekasına o kadar güvenmektedir ki başka bir görüş veya rakip tanımamaktadır. Fanatiktir, başka bir bakış açısı veya doğru kabul etmez. Her şeyi bildiğini düşünür, kendini geliştirmeye gerek duymaz. “Ben oldum”, der özetle. Oysa ki anlam bulmak için çıkılan yolculuk sonsuzdur ve kişi eninde sonunda bununla yüzleşmek zorunda kalır.

Bu yüzleşme de genelde bireyin bir konuda aşırı iddiası ile herkesi susturmaya çalışması, hegemonya kurmaya çalışırken gerçekten bilgisi olan kişiler tarafından yetersizliğinin yüze vurulması ile gerçekleşir. Bu evrede pek çok kof ama yaldızlı görünümlü sahte alimler göreceğiz. Hatta bu kişiler güç zehirlenmesi geçirip inanılmaz abartabilir, kitleleri çıkarları için kullanmaya çalışabilirler. Ancak KAD İkizler’in gücü ile bu tür balonlar önce ifşa olacak, sonra sönecektir. Bu evre esasen bilgiyi kötüye kullanan ya da bilirkişi görünümlü cahil kişilerin de temizliği ile alakalıdır.

Gidilmesi gereken yön KAD ise bize düşen hangi konu olursa olsun hevesli bir çocuk gibi en basit soruları sorarak başlamaktır. Ben oldum, ustalaştım demeden bir çırak gibi hevesle öğrenmek. Sürekli yeni bilgiler ile gelişmek. Bu bilgileri kah sözle kah teknoloji ile aktarmak. Merak duygusunu yitirmemek bilakis beslemek ve çevresine de yaymak… Neticede her zaman dünyayı bilgi aydınlattı ve böyle de olacak. İşte bu dönemde de dünyayı aydınlatan minik minik ama sayısız kandilin yanmaya başladığını, ışıkları gökyüzünü kaplarken cehaletin karanlığının da azalacağına şahit olacağız.

Satürn-Plüton kavuşumu ile bu yılın ilk ayında başlayan süreç bu dönemde de devam edecek. 2020 sonunda Satürn-Jüpiter ikilisi Kova burcuna geçerken bu aks da onlara eşlik edecek. Bir sonraki durak zaten Plüton Kova. Bu bağlamda ilk olarak bu aks Covid-19 sürecinin kökten çözümü ve hayatın tam olarak normalleşmesi adına çok önemli. Aynı zamanda KAD İkizler etkisi ile bilgi, pratiklik ve hız da önem kazandığı için karantina sürecinde edindiğimiz deneyimler gerek çalışma gerek yaşam düzenleri adına birçok değişim de getirebilecektir. (Misal evlerden yapılan toplantılar iş yerindeki toplantılardan çok daha verimli oldu, sürekli ofise gidilmesinin gerek olmadığı ortaya çıktı; okullar öğretimine online devam etti ve çok sayıda başarılı uygulama ortaya çıktı vb)

Tabii ki bu iş sadece bu konuyla sınırlı değil. Yaşadığımız dönüşümün de etkisiyle gerek sosyoloji, gerek felsefe alanında yeni görüşlerle de karşılaşacağız. İletişim modellerimiz renklenirken dijital dünyaya adaptasyon artacak. Çok daha fazla sayıda insanın blogu, websitesi, youtube sayfası veya podcasti olduğunu görebiliriz. Çünkü bilgiyi öğrenme ve en önemlisi de aktarma en temel ihtiyaç haline gelecektir. Kendini güncellemeyen, eski bilgiye bataklık gibi saplanıp kalanlar ise oyun dışı kalacak veya matlaşarak kaybolacaktır.

Bir diğer boyut da inançlar olacak. Eski inanışların tekrar yükselişini görebiliriz. Şamanizm, neo-paganizm, animizm gibi inançlar yükselebilir. Antik felsefe ve uygulamalar yaygınlaşabilir. Ancak gerek bu kavramlar gerek monoteist inançların maalesef kötüye kullanımı ve çıkar sağlanımı ile ilgili süreçleri çok sık izleyeceğiz. Özellikle de New Age ekolünde. Ve bu da tabii ki bir başkaldırı getirecek, zira muskacı hoca olması gerekmiyor elinde kuvars taşı ve boncuk kolye ile nameste yapan bir kişi de dolandırıcı olabilir. Etki-Tepki ilkesi gereği bu tür kişilere karşı çok daha yalın, net ve rasyonel yaklaşımlara da tanık olabileceğimizden bu alanda da devrimsel dönüşümler olabilir.

Ve son olarak da Satürn-Jüpiter Kova etkisi, yaklaşan Plüton Kova etkisi vesilesi ile bu evrede şu an askıya alınmış gibi görünse de hayat tekrar normale dönerken uzay ve fizik odaklı araştırmaların hız kazandığını görebileceğiz. Evrenin sırlarını anlamak adına yeni keşifler karadeliklerle ilgili yeni bilgiler (Galaksimiz Samanyolunun merkezindeki karadeliğin adı Sagittarius-A / Yay burcu ile sembolize edilir) GAD Yay etkisi ile açığa çıkabilir. Dünya dışı yaşam veya Güneş sistemi dışında çıkış adına önem taşıyan yeni buluşlar gündeme gelebilir. Ve taşıt anlayışımız da değişebilir! (İkizler burcu – Trafik ve taşıtlar) Hibrit veya elektrikli araçlar yaygınlaşabilir, hava taşıtlarında (uçak veya roket) önemli gelişmeler gündeme gelebilir.

Ay düğümü aksı değişiminin burçlara etkisi: (Yükselen burcunuzu okumanızı öneririm)

KOÇ: Hayatınızda öğrenme adına yepyeni bir döneme giriyorsunuz. Bu süreçte bir konuda eğitime başlar ve ustalaşırsanız bunu ilerleyen dönemde bir mesleğe dönüştürebilirsiniz. Atıl kalmayın, sürekli okuyun, araştırın. Mesela eskiden piyano çalıp unuttuysanız tekrar pekiştirme zamanı. İnsanlara soru sordukça, anlamaya çalıştıkça hem kendinizi daha iyi tanıyacak hem de çok daha derin bağlar kurabileceksiniz. Konu fark etmeksizin fanatizmden ve hakim olmadığınız konuda iddiacılıktan kaçının. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

BOĞA: Yeni bir iş kurmak, para kazanma modelinizi değiştirmek için avantajlı bir dönem. Bu süreçte özellikle teknolojiyi ve yeni sistemleri de akıllıca kullanıp çağa ayak uydurup hatta ötesine geçerek başarı sağlayabilirsiniz. Sadece “Nasılsa öğrenirim” diye düşünmemeli mutlaka enine boyuna araştırıp bildiğiniz bir iş kolu seçmelisiniz, aşırı hayalperestlik veya adanmamış bir proje başarısızlık getirebilir. Finansal süreçte mümkünse tek tabanca olmalı, ortak yatırım ve aşırı borçtan kaçınmalısınız. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

İKİZLER: Burcunuzda konumlanacak Kuzey Ay Düğümü hayallerinize ulaşmak, bireyselliğinizi arttırmak ve tekâmül etmek adına size büyük bir güç vermekte. Bu süreçte en önemli konu kararlarınızı kendiniz vermeniz, takipçi yerine takip edilen olmanız. Kim olursa olsun başka bir kişinin sizi istek ve yolunuzdan alıkoymasına izin vermemelisiniz. Zira bu olursa ilerleyen yıllarda geriye dönüp baktığınız pişmanlık duyabilirsiniz. Zekânız, bilginiz ve tutumunuzla insanlar üzerinde büyük etki bırakabilirsiniz. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

YENGEÇ: Bu evre zihninizin derinliklerine inmek, korkular ve travmalarınızla yüzleşmek adına destekleyici durumda. Ruhsal konulara daha fazla eğilebilir, daha spiritüel bir duruş sergileyebilirsiniz. Ancak hangi konu olursa olsun fanatizmden kaçınmalı, size bilgi veren kişilerin de sizin gibi bir insan olduğunu unutmamalısınız. Gerçeklerden kopmadan, rasyonel bir bakış açısı ile hayallerinizi kucaklarsanız eğer tamamlanma hissine ulaşabilirsiniz. Ettiğiniz yardımların karşılığı gelebilir. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

ASLAN: Dünyadaki meselelere; insan ve hayvan haklarına, gelir adaletsizliğine, muhtaç olanlara daha fazla odaklanacağınız içinizdeki sosyal sorumluluk isteğinin artacağı bir dönem. Bu vesileyle büyük hayırlar yapabilir, kelebek etkisi ile çevrenizi güzelleştirebilirsiniz. Ufkunuzu açacak, hatta hayatınızı değiştirecek insanlarla tanışmanız iz bırakan projeler yapmanız mümkündür. Sadece sizi dibe itebilecek, benliğinizi dahi kaybettirecek yoğun ama yıkıcı aşklardan uzak durmanız önemli. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

BAŞAK: Kariyerinizle alakalı önemli bir dönüm sürecine giriş yapıyorsunuz. Hak ettiğiniz mevkiye ulaşabilir veya kendi işinizi kurabilirsiniz. İşinizle alakalı bu dönüşüm hayatınıza da olumlu şekilde yansıyabilecektir. Kariyer hedeflerinizi aile veya başka bir kişi için geri plana atmamalısınız, bu yıllar tekrar geri gelmeyebilir. Geçmişin veya dogmatik yakın çevrenin gerçekleştiremedikleri hayaller sebebiyle sizi sabote etmesine izin vermemelisiniz. İnandığınız yol için koşmaya devam edin. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

TERAZİ: Yüksek lisans yapmak, yeni bir dil öğrenmek, seyahat engeli kalkınca hayal ettiğiniz yerlere gitmek, istediğiniz deneyimleri yaşamak adına harika bir dönem. Küçük bir dünyada hapis kalmamalı, büyük düşünmelisiniz. Hayat felsefenizi, inançlarınızı rafine edip sorgulayacağınız bu dönemde daha olgunlaşarak bu ışığı insanlara aktarabilirsiniz. Bir konuda ustalaşarak öğrenci yetiştirmeniz mümkün. Küçük hesaplardan, yakın çevrenizle kendinizi kıyaslamaktan kaçının, büyük resme odaklanın. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

AKREP: Bu evrede doğru yatırım kararları ile gelirinizi yükseltmeniz; mal mül kazanımı edinmeniz mümkündür. Ortak yatırımlar ve amaçlar ile başarı sağlayabilirsiniz. Bu evrede partner, eş veya ortağınızın sözleri size yol gösterecektir. Herkes bir şeye “hayır” diyorsa inadına “evet” demeden sağduyulu hareket etmeyi unutmayın. Gereksiz inat maddi kayıp veya gelen başarısızlıklardan öz değer kaybı hissi yaşatabilir. Geri bildirimleri iyi dinlemek ve anlamak sizi yükseltecektir. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

YAY: Güney Ay Düğümü burcunuza geçtiği için bu evre hayatınızda iz bırakan, tesadüf gibi görünen ancak aslında hiç öyle olmayan kadersel olaylar zincirini beraberinde getirebilir. Bazen detaylar size gerçek hazineyi gösterebilir. Bu süreçte düsturunuz “Tek bildiğim, hiçbir şey bilmediğim” olmalı. Bunu kabul eder sürekli öğrenir, kendinizi yeniler ve bunu coşkuyla paylaşırsanız tekamül gelecektir. Ancak yenilenmeyi reddetme, dünyaya küsme veya “Ben bildirim” tavrı olumsuz sonuçlar getirebilir. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

OĞLAK: Bol sorumluluk, bol çalışma, tırnaklarınızla kazıya kazıya gelen başarı… Esasen dönemin özeti bu. Uzun süredir emek verdiğiniz konularda bilgi ve birikiminizle hak ettiğiniz noktaya gelmeniz mümkün. Önceden çırak ve kalfa olduğunuz bir konuda artık usta olabilirsiniz. Burada yeni insanlar yetiştirmeye ve bilgiyi saklamamaya dikkat edin. Zira “Yerimden ederler” korkusu ile hareket sizi baltalayacak ama yeni çırakları eğitmek değerinizi daha da arttıracaktır. Sosyal hayatınızı unutmayın. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

KOVA: Duygusal anlamda adeta can suyu bulabileceğiniz, sizi gerek zekâ gerek entelektüel anlamda dolduracak kişilerle tanışabilirsiniz. Gerçekten değerli bir ilişki başlayabilir. İlişkisi olanlar ilişkilerinde daha fazla paylaşım, keyif ve doyum bulabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken “Nasılsa severim” diyerek arkadaşça hissi olan kişilerle zaman kaybetmemek. Bu tür ilişkiler sizi çıkmaza sokabilir. Çocuk sahibi olmak, çocuğunuzla anlamlı bir ilişki kurmak ve onu eğitmek adına harika bir dönem. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

BALIK: Hayat tarzınızı, aile yapınızı hatta nasıl bir evde yaşayacağınızı dahi bu süreçte gözden geçirerek devrimsel kararlar alabilirsiniz. Hayırlı bir taşınma veya tayin kararı gündeme gelebilir. Aşırı kariyer saplantısı ile aileniz ve sevdiklerinizi ihmal etmemelisiniz, bu dönüşüm sürecinde en büyük desteğiniz onlar olacak. Susmak, her şeyi içe atmak, “Kimse beni anlamaz” demek yerine yakınlarınızla düşüncelerinizi paylaşmak hatta basit bir sohbet bile size aydınlanma yaşatabilir. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Sevgilerimle,
Merve Çubuktepe