Merve Çubuktepe

6 Kasım 2018-5 Mayıs 2020 aralığında Ay Düğümleri burç değiştirerek Kuzey Ay Düğümü Yengeç, Güney Ay Düğümü ise Oğlak burcunda yolculuğunu sürdürecek. 2019 yılında bu burçlarda önemli tutulmalar da bizi bekliyor olacak. Bu bağlamda Yengeç/Oğlak aksındaki hareketlilik kişisel haritaya tesir eden nitelikteyse kişinin hayatında güçlü ve kadersel düzeyde değişimleri tetikleyebilir.

2019’da Yengeç/Oğlak ekseninde oluşacak tutulmalar şu şekilde: 6 Ocak 2019 Oğlak burcunda Güneş Tutulması, 2 Temmuz 2019 Yengeç burcunda Güneş tutulması, 7 Temmuz 2019 Oğlak burcunda Ay Tutulması ve 26 Aralık 2019 Oğlak burcunda Güneş tutulması. (2019’da da 3 Güneş tutulması olacak) Ve bu seride son olarak 10 Ocak 2020’de Yengeç burcunda Ay tutulması gerçekleşecek. Tıpkı Ay düğümleri gibi tutulmalar da 19 yılda bir aynı dereceye gelirler. Yani bir sonraki döngü on dokuz yıl sonra gerçekleşecek.

Ay düğümleri sanal noktalardır. Dünya’nın Güneş, Ay’ın ise Dünya’ın çevresinde ilerlediği yolların kesişimleridir. Bu noktalara ejderhanın başı Caput Draconis (Kuzey Düğüm) ve ejderhanın kuyruğu Cauda Draconis (Güney Düğüm) denir.

Kuzey Ay Düğümü (KAD) alışık olmadığı, kendini bazen zorlaması gereken, tekâmül adına ilerlemesi gereken yoldur. Güney Ay Düğümü (GAD) ise iyi hatta bazen fazla bildiğimiz, neredeyse bir alışkanlık olmuş ve abartılı vurgusunda bizi aşağı çeken, kaderimizden uzaklaştırabilen yolu temsil eder. İnsanın kutup yıldızı Kuzey düğümdür, ancak Güney Düğümü yok ederek ya da yok sayarak değil Güney Düğüm yönlerini ehlileştirip Kuzey Düğümün çağırdığı yola ilerleyebilir. Ay düğümleri ile ilgili daha önce detaylı bir inceleme hazırlamıştım, dilerseniz yazıyı ayrıca okuyabilirsiniz.

Ay Düğümleri Yengeç/Oğlak aksındayken bize önemli sorular soracaklar. “Başarı için her yol mübah mıdır?” “Her şey kişisel hırslar ve yüksek statülerle çözülebilir mi?” “Duyguları zayıflık olarak görmek doğru bir davranış mıdır?” “Hayattaki yol haritası başkaları tarafından çizilmiş, değiştirilmeyen ve herkesin onaylaması gereken bir rotayı mı göstermek zorunda?”

X bölümü oku, x işe gir, x yıl sonra evlen, evlenmezsen olmaz, evlendiysen x yıl sonra çocuk, birkaç yıl sonra bir çocuk daha yapmalısın, kredi döngüsüne gir ve çıkma gibi şablon düşünce tarzları bu geçişin gölgesidir. Daha fazla örnek vermek gerekirse: “O bölüm tutmaz, mezunları aç kalıyor”, “Duygusal davranma kimse hayallerle mutlu olmaz”, “Kalbini açma kırılır”.

Oysa ki Kuzey Düğüm Yengeç burcuna geçerek bize, kalbin sesini dinlemenin önemini işaret ediyor. Statü ya da yarış atı gibi hedef odaklı olmak yerine gerçek isteklerimizi anlamak önemli. Hayat bazen acı tecrübeler getirse de kalbi kurutmadan, kalbin içindeki sevgili muhafaza etmeliyiz. Kalbi açmaktan, duyguları yaşamaktan korkmamak önemli bir deneyim alanıdır bu süreçte. Ruhsal küslükler aslında insanı kendine de küstürürken, bu sürecin sonunda insan kalbini açtığında önce kendisiyle sonra da dünyayla barışabilir.

Son olarak Ay Düğümleri geri harekettedir (genelde) ve 29 dereceden 0 dereceye doğru ilerler. Bu da klasik 0’dan 29 dereceye doğru ilerleyen direkt hareketin tam tersidir. Transitleri de geriye doğrudur, örneğin kuzey düğüm üçüncü evdeyse burç değiştirirken ikinci eve geçer.Yengeç-Oğlak burcunda Ay düğümü olanlar hizalanmalar sırasında hayatlarında önemli ve özel olaylar yaşayabilirler. Yine bu burçlarda yükselen, alçalan, tepe (MC) ve dip (IC) noktaları olanlar da normalden daha yoğun bir etki hissedebilirler. Zira 2019 tutulmalarını da Ay düğümlerinin geçtiği evlerden alacaklar.

Ay Düğümleri geçişinin burçlar üzerindeki etkisi: (Yükselen burcunuzu okumayı unutmayın)

KOÇ: Hayatınızın en önemli odağı iş, kariyer basamakları ve sosyal statü olabilir. Bu süreçte aile ve sevdiklerinizi ihmal etmek ilerleyen dönemde sizi yalnızlaştırabilir. Sevdiklerinizin değerini unutmayın. Kariyer adına belki de kendinizi çok aşırı zorluyor olabilirsiniz. Biraz daha sakinleşmek, kendi hayatınıza odaklanmak iyi gelebilecektir. Bunu yapınca, daha gönlünüze hitap eden bir işe geçiş yapabilirsiniz. Hane ve aile içerisinde çocuk haberi, mutluluk veren bir gelişme ile sevinebilirsiniz. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

BOĞA: Bu yılın ruhsal anlamda en önemli dersi “Ben oldum” dememeyi öğrenmek. Bilginin, gelişmenin sonsuz olduğunu tekrar hatırlamanızda fayda var. Her şeyi biliyorum yaklaşımında ısrar bu yıl sizi zorlayabilir. Diğer yandan ufkunuzu genişletmenin tam zamanı. Hep istediğiniz farklı konularda bilgi kazanmak ve eğitimler almaya karar verirseniz hayatınızda fark edilebilir değişimler hissedebilirsiniz. İlgili dönemde tekrar kardeş ve yakın çevrenizle arayı kapatıp bağ kurmak sizin müttekiniz olacaktır. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

İKİZLER: Bu yıl aslında renkli bir dönem sizi bekliyor, ancak zaman zaman depresif ve sizi içine çekmek isteyen anlar ya da insanlar olacak. Bu şey ne olursa olsun dümen suyuna girmeyin. Depresyon, enerjiyi düşürmek, o duyguya takılmak yerine bu yıl gerekirse sevdiklerinizden destek alarak enerjinizi korumanızda fayda var. Bir yandan özgüveniniz artarken kendinizi de gerçekten sevebileceksiniz. Bunlara ek olarak maddi anlamda avantaj sağlayabileceğiniz bir dönem sizi bekliyor olacak. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

YENGEÇ: Pek tabii ki bu geçiş sizi doğrudan etkileyecek. Burcunuzdaki Kuzey Düğüm ve aynı zamanda tutulmalar da sizi ilgilendiriyor. Hayatınızda birçok ilki yaşayabileceğiniz bir döneme giriş yapıyorsunuz. Hayallerinizin peşinden koşmanın ve bunun için her şeyi yapmanın tam zamanı. Tek ihtiyacınız cesaret. Hayatınıza yepyeni insanlar girebilir ve size ilham verebilirler. İlişkilerde eğer zor zamanlar yaşadıysanız bu yeni döngü size kalplerlerinizin kapısını tekrar açmaya çağırıyor. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

ASLAN: Bir önceki döngüde Kuzey düğüm burcunuzdaydı. Şimdi ise daha sade ve sakin bir dinlenme, onarım sürecine gireceksiniz. Ruhsal açıdan daha derinlikli hissedeceğiniz bu dönemde eğer iç dünyanızdan uzaklaştıysanız ve bir şeylere inanmam lazım diyorsanız, tekrar bu bağı kurmak adına önemli bir döneme giriş yapıyorsunuz. Günlük hayatta size dayatılan şeylere uymak zorunda olmadığınızı hatırlayabilirsiniz. Unutmayın, hayatta her şey insanların alkışları ve onayı için değil. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

BAŞAK: İlk bölüm aşk hayatına dalıp dostlarını unutanlar için geliyor. Böyle bir hata yaptıysanız dostlarınızın gönlünü almak adına son şans. Unutmayın ne olursa olsun arkadaşlar daimidir, ama gönül işlerinin garantisi olmaz. İlişkiler adına sadece mantık odaklı olmak olumlu sonuçlar doğurmayabilir, mantık evliliğinden kaçının. Duygularınızın sesini dinleyerek hareket etmenizde fayda var. Kalbini gerçekten açıp kalıplarını kıranlar için aşk bambaşka bir şekilde gelebilir. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

TERAZİ: Bu dönem kariyerinizdeki yükselme sürecini temsil ediyor. Kendinize güvenip başkaları ile kıyaslamalara girmeden ilerlediğinizde her şeyin değişmesi mümkün. Önce kendinize güvenin sonra da işinizi en iyi şekilde, doğru yaparak gereken adımları atın. Toplumsal statünüz olumlu bir şekilde değişebilir. Ebeveynlerle alakalı sağlık başta olmak üzere hayırlı haberler alabilirsiniz. Aile ve hane içerisinde samimi hissetmekte zorlandığınız kişilerle alakalı kati kararlar almanız gerekebilir. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

AKREP: Bu yıl hayatınızda yeni bir yol seçmek adına avantajlısınız. Özellikle yayıncılık, hukuk, ruhsal konular ve yurtdışı odaklı işlerle uğraşanlar için başarı namına destekler söz konusu. Kitap yazmayı düşünüyorsanız tam zamanı. Diğer yandan hayatınızda daha spiritüel bir yol ve uyanış teması da hâkim. Bu döngüde en dikkat edilmesi gereken konu basit bilgiler, ufak tefek şeyler. Nasılsa önemsiz deyip umursamadığınız detaylar sıkıntı çıkarabilir. İletişim tarzınıza ve gaflara çok dikkat edin. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

YAY: Jüpiter’in desteğini de alacağınız için şans sizden yana görünüyor. Bu güzel süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri maddiyat. Aşırı maddiyat odaklı hareketler ve kararlar ilerleyen dönemde sizi ruhen pek memnun etmeyebilir. Bir şeyi sevip sevmediğinizi mutlaka sorgulamalısınız. Diğer yandan bu yıl miraslar, yatırımlar ve partnerle ortak işlere girmek adına şanslı olabilir. Elde ettiğiniz maddi kazanımlarla manevi anlamda da size iyi gelecek adımlar atabilirsiniz. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

OĞLAK: Ay düğümü geçişinden Yengeçlerle birlikte en çok siz etkileneceksiniz. Bu dönem tutulmalarla birlikte esasen kendinizi tamamlama dönemi. Eksik yarınız bir makam mı, bir başarı mı yoksa bir insan mı… İşte bu soruların cevaplarını alabilirsiniz. Duygusal açıdan önemli tesirlere sahip bu dönem ruh eşi ile karşılaşma ve hayatın aşkını bulma adına oldukça güçlü. İnsanlara duvar örmek, güvensizlik, izolasyon ve depresyon yerine insan içine karışma, sosyalleşme ve kalbinizi açma zamanı. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

KOVA: Sürekli kafaya taktığınız garip insanlar, artık sıkıntıdan fenalık getiren rutinler, işe gittiğinizde her gün görmeniz gereken o ekran… Rutinsiz bir hayat olmaz, ancak içinizi tüketen ve kurtulmak istediğiniz rutinler neyse onlara veda etmek adına güçlü bir döneme giriş yapıyorsunuz. Sizi daha mutlu edecek bir yaşam ve iş alanına doğru ilerleyebilirsiniz. Hayatınızda yeni bir düzen kurabilir, sağlığınıza daha fazla özen gösterebilirsiniz. Sağlıkta bir sıkıntı varsa saptama ve çözümün tam zamanı. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

BALIK: Bu geçişin güzel etkisi tutulmalarla da birleştiğinde aşk adına gerçekten şanslı, şanslı olduğu kadar da kalıcı olmaya açık. Hayatınıza filmlerdeki gibi inişli çıkışlı, stresli değil, sakin ve sevimli bir şekilde yeni bir insan girebilir ve bir daha asla hissedemem dediğiniz şeyleri yaşayabilirsiniz. Çocuk sahibi olmak isteyenler için çok güzel bir tesirdir, çocukla alakalı da hayırlı haberler getirebilir. Diğer yandan bu dönemde aşka dalıp dostları ve aileyi ihmal durumu kalıcı kopukluk, küslük getirebilir. Bu duruma dikkat. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Sevgilerimle,
Merve Dirağ