Merve Çubuktepe

Aşk ve ilişkiler şüphesiz ki hayat döngüsü içerisinde en önemli konulardan biri. Bu temayla ilgili okur ve danışanlarımızdan da sıkça sorular alıyoruz. En dikkat çeken konu ise bir şekilde kulaktan kulağa yayılan kalıplaşmış hatalı bilgiler. Bu yazıda hem ilişkiler astrolojisi ile ilgili püf noktalarını hem de bazı "hurafeleri" inceleyeceğiz.

Doğum haritasında evlilik öngörüsü nasıl yapılır?

Öncelikle hatalı bilgiler kısmı ile başlayalım. Evliliği temsil eden yedinci evin boş olması, bu evde Satürn, Mars gibi zorlayıcı bir gezegenin bulunması evlilik olamaz anlamına kesinlikle gelmez. Ya da Venüs'ün retro olması, ya da on ikinci evde bulunması da tek başına bir anlam ifade etmez. Bu etkileşimlerin kişinin ilişkilere bakış açısı ve bazen de sorunların çözümü adına adına incelenmesi önemlidir, ama tek bir göstergeye bakılarak yapılan bağlayıcı ve olumsuz yorumlar hatalı olmasından öte kişi üzerinde ruhsal açıdan zararlı etki yaratır.

Bir kişi evlilik yapamaz gibi net bir hüküm vermek için, hem yedinci ev yöneticisi, hem de evlilik noktası, Venüs'ün durumu, evlilik almuteni dediğimiz özel bir gezegene bakılır. Yani bu kombinasyonlar sonucunda bazı durumlarda evlilik gerçekleşemez yorumu yapılabilir, ancak yukarıda yazılan kadar basit bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

Yedinci evde Satürn, Mars ya da Plüton gibi bir gezegenin olması evlilik açısından kimi zaman gecikme, kimi zaman da evlilik hayatında problemler olarak yorumlanabilir; ancak eğer bu gezegenler kötücül açılar almadan yerlerinde sakin sakin duruyorsa da felaket senaryosu yazmaya gerek yoktur.

Diğer yandan yedinci evi kesin burç, ve diğer göstergelerin konumları evlilik sayısını belirler. Bazı insanın tek, bazı insanın ise çoklu evlilik yapacağı buradan görülür. Yani evlilik analizi yaparken aslında bir çok değişkeni göz önünde tutarız ve kendi haritamız dışında partnerin haritasının da durumu son derece önemlidir. Zira sizin haritanız bangır bangır evlilik yapılacak derken, karşınızdaki kişinin haritası bunu vaat etmeyebilir. O zaman bu kişinin davranışları ve sizinle olan ilişkisinin uzun vadeli etkileri düşünmek lazımdır. Ya da bu kişi sizin evleneceğiniz kişi değildir, ancak sizin başka bir insanla evlenemeyeceğiniz anlamına gelmez.

İlişki ve evlilikte uyum nasıl belirlenir?

Yine hatalı bilgileri düzelterek başlayalım. Neticede hepimizin bildiği gibi on iki tane burç var; ve burçlar kendi aralarında uyumlu ve uyumsuz etkileşimlere sahiptir. Ancak sadece Güneş burcunun durumu bir ilişkideki uyumu açıklamaya kesinlikle yetmez. Yoksa örneğin dünyadaki tüm ateş grubu burçları Koç, Yay ve Aslanlar birbirlerini bulur sonsuza dek mutlu yaşardı. Ya da uyumlu elementleri olan hava grubundan bir kişi ile yine mutlu olurlardı. Bu kesinlikle tek başına yeterli bir etmen değildir, zira herkesin haritası kendine özgü, Güneş burcundan öte çok gezegen, yerleşimi ve açılarıyla renklenir. Bu bağlamda ilişkiler astrolojisinde Güneş burçları haricinde; özellikle Venüs, Mars, ve Merkür'ün durumu da bir ilişkinin selameti açısından çok önemlidir. (Uyum analizine sinastri denir) Mesela Marslar uyumludur çekim vardır, Venüsler uyumludur sevgi ve uyum vardır; ancak Merkürler sorun yaratır; ilişkide sürekli iletişim kopuklukları ve anlaşma güçlüğü görülür. Bu durumun ne kadar zorlu ya da çözülebilir olduğu ancak detaylı inceleme ile saptanabilir.

Aynı zamanda kadın haritasında Güneş, erkek haritasında da Ay'ın durumu partner beklentisi ve onun evlilik/uzun sürekli ilişkilerde çekileceği kişilere dair de çok ciddi ipuçları sağlar. Mesela kadın haritasında Güneş'in yerleşimi ve durumu aslında "Neden sürekli bu tipte insanları" buluyorum sorusuna cevap olabilir. Ay düğümlerinin de yerleşimi özellikle 1/7. evler yani benlik-dış dünya aksı üzerindeyse sürekli tekrarlanan sorunlu ilişkilerin temeline inmek adına kişiye çok önemli bilgiler verebilir.

Diğer yandan birleştirilmiş haritalar (kompozit) da oldukça önemlidir, zira normal arkadaş olarak gayet güzel geçinebilen iki insan "birleştirildiğinde", yani ikisi bir arada yaşadığını düşündüğümüzde tablo hiç iç açıcı olmayabilir. Ya da tam tersi sinastride zorlanan bir çift kompozit haritada bir uyum yakalayabilir. Tabii ki bundan sinastri ya da kompozit çok zorlu durumdaysa diğeri kurtarır anlamı çıkarılmamalıdır. İdeali bu iki analizde de en optimum noktayı bulmaktır.

Ne zaman evleneceğim?

Bu sorunun cevaplanması için yine birden fazla faktörün incelenmesi lazımdır. Misal yedinci evden transit Jüpiter'in geçişi kişiye ilişkiler ve hatta evlilik açısından şans sağlayabilir, ancak bu her zaman evlilik olacak anlamına gelmez. Bu esnada evlilik evi yöneticisi, evlilik noktası ve onun yöneticisi ne durumda öncelikle detaylıca incelenmelidir. Bu noktalar pasifse ya da zarar görüyorsa evlilik ihtimali düşer. Diğer yandan transitler haricinde kişinin bir yıllık Güneşinin o yıl aynı dereceye geldiği Güneş dönüşü haritasına da bakılması lazımdır. Güneş dönüşünde evlilik evi, yedinci ev yükseliyorsa, ya da natal(doğum) haritasında evlilikle ilgili bir gezegen yükseldiyse işte o zaman vaat çok daha güçlü demektir. Sayısız araştırma gösterir ki sadece yedinci ev durumu ve transitler bu zamanlamayı açıklamaya yetmez. Bundan ötürü transitlerle birlikte, Güneş dönüşü ve ilerletme gibi teknikler kullanırız. Yani lütfen haritanıza bir bakıp da sırf bir noktada tespit edemedi diye "Sana hayat boyunca evlilik veya mutlu bir ilişki yok" diyen kişilerden uzak durun. Tabii ki herkes evlenmek zorunda değildir, ya da evlenecek diye bir kaide yoktur, ancak haritasında aslında bu vaat varken sırf hatalı ya da eksik analiz sonucunda yaşanan moral bozukluğu kişiyi umutsuzluğa aynı zamanda ilişkilerde de hatalı davranışlara sürükleyebilmektedir.

Astrolojik etkiler hayatımızda hem olumlu hem de zorlayıcı etkiler yaratabilirler, ancak her şeyden önce kişinin seçimleri ve iradesi gelir. Astrologu esasen bir hava durumu sunucusuna benzetebiliriz, ancak o hava durumunda nasıl bir davranış sergileyeceğinin kararı kişiye aittir. Bundan ötürü de nasıl seçimler yaptığımız, kararlar aldığımız ve hayat yolumuzu nasıl çizeceğimiz her şeyden daha önemlidir. Kişisel doğum haritanız üzerindeki astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.