Merve Çubuktepe

Bu ay çoğunluğu Merkür retrosunun etkisi altında geçmişe son derece bağlı bir ay geçireceğiz. Doğal olarak eski hesaplar daha çok gündemde olacak, kimimiz eski defterleri kapatırken kimimiz de geçmişin dehlizlerine doğru yola çıkıp yüzleşmeler yaşayıp kendimize yeni bir rota belirleyeceğiz.

1 Kasım 2019 itibariyle Venüs Yay burcunda geçti, 26 Kasım 2019’a kadar bu burçta yolculuğunu sürdürecek. Duygusal ilişkiler adına daha eğlence, anı yaşama ve özgürlük isteği olan bir etkileşim söz konusu. Yani aşırı ciddiyet, didikleme ve zorlamalara pek uygun bir transit değil. Çoğunluğu Merkür retro ile kesiştiğinden insan ilişkilerinde bir süre üzerimize çöken o dedektif, şüpheci tarafı biraz dışarı koyup “an” içerisinde kalmaya ve kendimizi düşünmeye çalışmalıyız.

19 Kasım 2019’da Mars Akrep burcuna geçiş yapacak. Zararlı olduğu formdan yönetici olduğu forma geçen Mars içsel gücümüzü, hareket kabiliyetimizi arttırken, sessiz ve derinden gelecek kazanımlara hatta zaferlere işaret ediyor. Dayanıklılık da bu formun kapsamındadır. Sezgilerle içsel gücü birleştirerek cesur işler yapmak, ezber bozmak ve kördüğüm olanı gerekiyorsa düğümü keserek dahi olsa çözmek mümkündür. Mars yılın sonuna kadar bu burçta yolculuğuna devam edecek.

26 Kasım 2019’da Venüs Oğlak burcuna geçiş yapacak. Venüs Yay ve Merkür Retronun çalkantılı halinden sonra Venüs’ün bu ciddi ve katı formu ilişkilerde adeta “edep ya hu” demekte. :) Daha stabil, net ve kararlı bir enerji oluşacak. Bu bağlamda retro dahil bir süredir hırpalanan ilişkilerde bir şeylerin sabırla toparlanması, dengeye gelmesi adına önemli bir etki. Tabii bu form çok dünyevi bir Venüs olduğundan bulutlarda yaşayan kişiler de karşısındaki insanların dünyevi hayatta sorumluluk alıp alamadığı güvenilir veya faydalı olup olmadığına dair hüküm vererek önemli kararlar verebilirler.

12 Kasım 2019’da Boğa burcunda dolunay gerçekleşecek. Bu dolunay Merküryen, üstelik tam da Merkür retrosunda Güneş kavuşumu ile gerçekleşecek. Eski defterlerin daha da döküleceği bir olay kolay kolay olmaz sanırım. Bu sadece eski sevgilinin geri gelmesi falan değil geçmişimizle alakalı üstü kapalı veya belirsiz dolunay anında haritanın hangi bölgesinin temsil ettiği konu vurgulanıyorsa karşımıza çıkabileceğini, bu konuyu çözerek şifalanıp ilerleyebileceğimizi gösteriyor. Merkür-Satürn altmışlığı da iyicil doğaya dair güzel bir destek çıkmış.

26 Kasım 2019’da Yay burcunda yeniay gerçekleşecek. Merkür artık direkt harekette, Merkür retroda öğreneceklerimizi öğrenip “ödevlerimizi” yaptıysak sıcak, içten ve canlı bir enerji ile yeni yollar çizmeye ya da tamir ettiğimiz eski ancak güvenli yolda yürümeye hazır olacağız. Venüs-Mars altmışlığı da her türlü insan ilişkisi adına olumlu bir zemin oluşturmakta.

Merkür retro yazısında belirtmiştim ancak tekrarlamak istiyorum.

Merkür retro takvimi şu şekilde:

1 Kasım 2019 18:42 – 19 Kasım 2019 22:11 - Retro
19 Kasım 2019 22:12 – 21 Kasım 2019 22:12 - Durağan
21 Kasım 2019 22:13 - İleri Hareket
24 Kasım 2019 22:13 - Ana gölge fazdan Çıkış

Durağan bölgeler çok çok hayati ve ertelenemez olmadığı sürece en dikkat etmemiz gereken bölgeler. Zaman açısından rahatlığınız varsa önemli işleri 24 Kasım 2019 ve sonrası; yani ana gölgeden çıkışa alabilirsiniz. Ancak hep belirttiğim gibi Merkür retrosu dünyanın sonu değildir ve hayat da ne yaparsak yapalım bir buçuk ay durmaz. Bundan dolayı gerek günlük/haftalık yorumlarda uygun zamanları takip edebilir; gerek seçimsel astroloji danışmanlığı olarak retro dönemde sizin için en uygun günü belirleyebilirsiniz.

Ve son olarak 22 Kasım 2019’da Güneş burç değiştiriyor ve Yay burcuna geçiyor. Bir aylık Yay dönemine başlıyoruz. Tüm Yayların doğum günü kutlu olsun, güzellikler dilerim!

Kasım ayının öne çıkan astrolojik etkileşimleri: Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

1 Kasım 2019 / Merkür Retrosu Başlıyor: Saat 18:42’de başlayan retro hareket 19 Kasım 2019 22:11’e kadar sürecek. Tüm detayları ve burç bazında yorumları yayınlanmış Merkür retro yazısında bulabilirsiniz.

1 Kasım 2019 / Venüs Yay Burcunda: 26 Kasım 2019’a kadar bu burçta yolculuğunu sürdürecek. Duygusal ilişkiler adına daha eğlence, anı yaşama ve özgürlük isteği olan bir etkileşim söz konusuÇoğunluğu Merkür retro ile kesiştiğinden insan ilişkilerinde bir süre üzerimize çöken o dedektif, şüpheci tarafı biraz dışarı koyup “an” içerisinde kalmaya ve kendimizi düşünmeye çalışmalıyız. Bu geçiş ile ilgili detaylı bilgi ve burç bazında incelemeler de Venüs Yay yazımızda mevcut.

5 Kasım 2019 / Mars-Plüton Karesi: Oldukça sert bir açı kalıbı. Mars-Satürn karesinden sonra krizlerle dönüşüm temasına açık; en kendimizi en yukarıdayken bir anda en aciz halde veya tam tersi konumda bulabileceğimiz tam bir güç ve irade savaşı açısı. Kendimizi yok etmeye, zarar vermeye odaklı eylemlere karşı bilinçli olarak direnmemiz gerekli.

8 Kasım 2019 / Güneş-Satürn Altmışlığı: Kasım ayını ısıtacak güzel bir açı kalıbı. Retroya rağmen işleri güçleri yoluna koymak, önemli işleri halletmek, kendinizi göstermek ve uzun süredir devam eden ama sonuçsuz kalan emek verilen konuların dönüşünü almak adına iyicil bir tesir.

8 Kasım 2019 / Güneş-Neptün Üçgeni: Bir önceki açıya ek olarak ilham, yaratıcılık ve sezgisel güç de bu açının kapsamında. Retro enerjisi ile çocukluğunuzdan bu yana içinizde olan size ilham veren şeylere yakınlaşabilir, çok güzel anılara ulaşabilirsiniz. Bu güzel hisle gerek davranış gerek üretimlerde harikalar yaratmak mümkün.

9 Kasım 2019 / Satürn-Neptün Altmışlığı: Bu uzun vadeli önemli etki kararlılık ve yaratıcılığın, ilham ile disiplinin harikulade bir birleşimi. Retro döneminde yapılacak hazırlıklar, araştırmalar retro sonrası dönemde çok güzel sonuçlar ortaya koyabilir.

10 Kasım 2019 / Merkür-Plüton Altmışlığı: Bu açı kalıbı da retro dönemde yine iş güç başta olmak üzere avantaj olarak kullanılabilecek bir tesir. Geçmiş meselelerin çözümü, insanları etkileme ve güçlü işbirlikleri oluşturma açının temel öğeleri.

12 Kasım 2019 / Mars-Jüpiter Altmışlığı: Ayın en güzel açılarından biri. İki gezegen de yönettikleri yerde çok güçlü durumdalar. Bu bağlamda retro metro dinlemeden hevesle olaylara girişmek, harekete geçmek, durmamayı seçmek ve bolluk bereket yaratmak adına çok güçlü bir etki oluşacak. Bu açı iyimserlik, fiziksel canlılık da getirir, sezgiler de keskinleşir. Retro deneyiminin ikinci yarısı daha pozitif durumda.

12 Kasım 2019 / Boğa Burcunda Dolunay: Bu dolunay Merküryen, üstelik tam da Merkür retrosunda Güneş kavuşumu ile gerçekleşecek. Eski defterlerin daha da döküleceği bir olay kolay kolay olmaz sanırım. Bu sadece eski sevgilinin geri gelmesi falan değil geçmişimizle alakalı üstü kapalı veya belirsiz dolunay anında haritanın hangi bölgesinin temsil ettiği konu vurgulanıyorsa karşımıza çıkabileceğini, bu konuyu çözerek şifalanıp ilerleyebileceğimizi gösteriyor.

13 Kasım 2019 / Güneş-Plüton Altmışlığı: Bu pozitif açı kalıbı da dolunay sonrasında bireysel özgüven artışı, kararlılık ve aynı zamanda otorite figürleri, yaşça büyük kişilerden destek almak adına pozitiftir.

14 Kasım 2019 / Merkür-Neptün Üçgeni: Tüm sanatkar ruhlular koşun. İlham perilerinizle konuşmak, kah müzikle, kah yazarak ve kah çizerek ruhunuzu dışa vurabilir; insanları etkileyebilirsiniz. Hayal gücü ve sezgisel güç çok yüksektir, ruhsal çalışmalar adına da çok uygun bir açıdır.

14 Kasım 2019 / Venüs-Neptün Karesi: Duygusal konularda en arıza açılardan biri olan Neptün; özellikle Merkür retro döneminde öyle olmadığı halde aşırı beklentiler oluşturulan altı boş ilişkilerde sert yüzleşmeler yaşatılabilir. Çok pembe tablolara dikkat, yanılgılara açık bir dönem.

19 Kasım 2019 / Mars Akrep Burcunda: Zararlı olduğu formdan yönetici olduğu forma geçen Mars içsel gücümüzü, hareket kabiliyetimizi arttırken, sessiz ve derinden gelecek kazanımlara hatta zaferlere işaret ediyor. Dayanıklılık da bu formun kapsamındadır. Sezgilerle içsel gücü birleştirerek cesur işler yapmak, ezber bozmak ve kördüğüm olanı gerekiyorsa düğümü keserek dahi olsa çözmek mümkündür. Mars yılın sonuna kadar bu burçta yolculuğuna devam edecek.

19 Kasım 2019 / Merkür Durağan Konumda: Saat 22:12’den 21 Kasım 2019 22:12’ye kadar Merkür Durağan konumda kalacak. Bu evreler Merkür retrosunun en kritik zamanlarıdır, çok çok özel bir konu olmadıkça bu zaman diliminde önemli kararların alınmaması, adımların atılmamasında fayda vardır. Nötr ve belirsiz bir enerjidir.

21 Kasım 2019 / Merkür İleri Harekette: Geçmiş olsun Merkür retrosu bitti! Bu yılın sonuncusuydu. Şimdi yavaş yavaş tekrar direkt harekete adapte olma zamanı. Merkür bir anda hop yön değiştirip hızlı ve etkili doğasına kavuşmaz. Bundan dolayı her şeyi sırayla ve maraton temposuyla hayata geçirmeli.

22 Kasım 2019 / Güneş Yay Burcunda: Güneş burç değiştiriyor ve Yay burcuna geçiyor. Bir aylık Yay dönemine başlıyoruz. Tüm Yayların doğum günü kutlu olsun, güzellikler dilerim!

24 Kasım 2019 / Venüs-Jüpiter Kavuşumu: En sevdiğimiz açılardan. Gerek romantizm gerek maddi açıdan harika bir etkileşim. Özellikle bireysel haritada güçlü bir tesiri varsa şayet bu iki konuda hoşluklar getirebilir. Sadece aşırı harcama, yeme içme ve her türlü abartıya dikkat; uçunca tam uçuran bir açı kalıbı. :)

24 Kasım 2019 / Merkür Ana Gölge Çıkış: Saat 22:13 itibariyle Merkür ana gölge fazdan çıkıyor yani biraz daha kendine geliyor, daha etkili ve akışkan bir iletişim tarzı sunmakta. Tam anlamıyla gölgeden çıkıp eski hızına kavuşması ise 7 Aralık 2019. Ancak o güne kadar da beklemek şart değil, bu geçiş de birçok konuda adım atmak adına uygun bir etki oluşturuyor.

24 Kasım 2019 / Mars-Uranüs Karşıtı: Bu açı kalıbı sert ve yıkıcı doğada. Özellikle günlük hayat, doğa olayları adına biraz riskli. Kontrolsüz öfke, beklenmedik kaotik olaylarla doğrudan alakalı. Düşüncesizce hareketler, restler ve tehditler çok sert dönebilir. Sağlık adına da ekstra özenli olunmalı.

26 Kasım 2019 / Venüs Oğlak Burcunda: Daha stabil, net ve kararlı bir enerji oluşacak. Bu bağlamda retro dahil bir süredir hırpalanan ilişkilerde bir şeylerin sabırla toparlanması, dengeye gelmesi adına önemli bir etki. Tabii bu form çok dünyevi bir Venüs olduğundan bulutlarda yaşayan kişiler de karşısındaki insanların dünyevi hayatta sorumluluk alıp alamadığı güvenilir veya faydalı olup olmadığına dair hüküm vererek önemli kararlar verebilirler.

26 Kasım 2019 / Yay Burcunda Yeniay: Merkür artık direkt harekette, Merkür retroda öğreneceklerimizi öğrenip “ödevlerimizi” yaptıysak sıcak, içten ve canlı bir enerji ile yeni yollar çizmeye ya da tamir ettiğimiz eski ancak güvenli yolda yürümeye hazır olacağız. Venüs-Mars altmışlığı da her türlü insan ilişkisi adına olumlu bir zemin oluşturmakta.

27 Kasım 2019 / Neptün İleri Harekette: Çok uzun zamandır süren Neptün retrosu sona ererken gökyüzündeki retro sayısı yıl sonuna yaklaştığımızda Uranüs haricinde bitmiş durumda. Bu da çok daha net önümüzü görebileceğimiz ve hızlı süreçlere işaret ediyor. Neptün’ün ileri hareketi daha çok makro ölçek ve toplumsal boyutta dikkat çekici olmakla birlikte, bireysel haritalarda bu hareketi gerçekleştirdiği 15 derece (+-1 derece tolerans) ile özel bir konumu tetikliyorsa kişinin hayatında önemli çözülmeler, idrak ve sonunda netleşme oluşturabilir.

28 Kasım 2019 / Venüs-Uranüs Üçgeni: Bu eğlenceli ve olumlu açı toprak burçlarında gerçekleştiğinden bir yandan ciddiyet sahibi. İlişkilere dair somut konular konuşulabilir. “Nerede yaşayacağız, nasıl bir hayat kuracağız, perdeleri nereden alalım vb” Bu bağlamda bu süreçleri keyifle yaşamak da mümkün olabilir. Finansal anlamda doğru hesaplanmış işler beklentiden fazla olumlu dönüş getirebilir. Doğum haritanız üzerinden aldığınız size özel astrolojik etkileri buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Mutlu bir ay dileğiyle,
Merve Çubuktepe